Evropské země tlačí na nové sankce proti Íránu, aby udržely USA u dohody

Aktuálně: Evropští signatáři jaderné dohody s Íránem chtějí zavést nové sankce proti Teheránu a udržet tak USA u dohody. Má se jednat o reakci na íránský program balistických střel.

Evropské země se rozhodly pro nové sankce proti Íránu tak, aby zabránily USA se stáhnout z klíčové dohody s Teheránem. Návrhy Velké Británie, Francie a Německa směřují k tlaku na Íránu ohledně jeho programu balistických střel a role v regionálním konfliktu, ovšem na druhé straně se nesahá na dohodu z roku 2015.

Ministři zahraničí EU budou diskutovat o možných protiopatřeních na summitu v dubnu, krátce předtím, než se objeví deadline, do kterého se má Trump rozhodnout, zda se z dohody stáhne či nikoliv. Evropská kampaň si klade za cíl přesvědčit USA, aby zůstaly u dohody, i když jsou tu nové překážky.

Těmi je jmenování do funkcí Mika Pompea a Johna Boltona, což jsou íránští jestřábi. Francie, Velká Británie a Německo jsou signatáři dohody a rozhodly se pro sankční plán. Žádné detaily ohledně sankcí ještě nejsou, ale asi by zahrnovaly zákazy cestování a zmražení aktiv institucí a jednotlivců. Diskuse ale zatím byla dosti obecná, uvádějí FT.

Dohoda, které bylo dosaženo v roce 2015, a kterou podepsaly také Rusko a Čína a byla přijata Radou bezpečnosti OSN, omezuje jaderné aktivity Iránu výměnou za zrušení sankcí a otevření komerčních vazeb. Je pravda, že evropští diplomaté jsou ještě vzdáleni od společného přístupu k Íránu a k požadavkům USA. V EU se bude diskutovat, jak daleko by EU měla zajít a jaká opatření by se měla přijmout. Některé země jsou podobně jako Trump kritické vůči iránskému balistickému programu a jeho roli v regionálních konfliktech v Sýrii a Jemenu.

Írán vždy popíral, že má jaderný program.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.