Německo: Ministr financí Scholz chce Hartz IV nechat

ARD Tagesschau. Německá SPD třináct let po zavedení Hartz IV. otevírá debatu. Jenže pro ministra financí Olafa Scholze je klíčový princip reformy v pořádku. Koneckonců on patří ke spoluarchitektům zákonů Hartz IV. (O diskuzi ohledně nepodmíněného základního příjmu jsme psali v této souvislosti zde).

Scholz se proto v debatě o alternativách k Hartz IV vyslovil proti odstranění tohoto opatření, klíčového dle jeho slov pro reformy pracovního trhu.

Spolková vláda ovšem musí najít cestu ke snížení počtu dlouhodobě nezaměstnaných. Cílem je sociální trh práce, v koaliční smlouvě jsou na něj vyhrazeny miliardy eur.

Hartz IV je velmi sporná reforma sociální oblasti, kterou zavedl tehdejší kancléř Gerhard Schröder v roce 2005 v rámci tzv. Agendy 2010. Tehdy to byl Scholz, kdo při něm stál a na architektuře reformy spolupracoval.

Otázka ovšem zůstává, jak by měl takový nový systém vypadat? Padly návrhy na solidární základní příjem. Ti, kteří se budou věnovat obecně prospěšné činnosti, by měli dostat 1200 euro měsíčně.

Je to návrh, který vyvolal různé reakce, ministr práce za SPD je ochoten o tom diskutovat, zatímco CDU či Zelení jsou skeptičtí. Jeden z zástupců CDU hovořil o „státem podporovaném sektoru nízkých platů“, Sahra Wagenknechtová z Levice zase hovořila o rostoucím riziku „chudinských mezd.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.