Macron se vyjádřil pro podporu Kurdů

ARD Tagesschau. Francouzský prezident Emmanuel Macron přislíbil kurdským bojovníkům Syrských demokratických sil (SDF) podporu. Zároveň se chce stát prostředníkem v konfliktu s Tureckem. Ankara už vyslala do Paříže varování.

Macron se setkal s představiteli „rebelů“, Syrských demokratických sil a slíbil jim „podporu Francie.“ Macron si při společném setkání chválil jejich „rozhodující roli“ v boji proti IS. Také řekl, že je potřeba stabilizovat severovýchod Sýrie.

Rebelové SDP jsou kurdsko-arabský svazek, který je dominován kurdskou YPG. Francie tyto bojovníky vybavila zbraněmi a také vycvičila. V boji proti IS jsou také podporováni ze strany USA. Proti tomu protestuje Turecko, které vnímá YPG kvůli úzkým vazbám na PKK jako ohrožení.

Nejnovější francouzská nabídka pomoci kurdským bojovníkům rozčílila tureckou vládu. Francie tak prý podporuje teroristy. Turecko doufá, že Francie takový iracionální krok neučiní.

Turecká vláda hrozí, že zaútočí i na Manbidž, na rozdíl od Afrínu jsou ale v Manbidžu přítomny americké speciální síly. Proto by turecký útok mohl vést ke konfrontaci mezi členy NATO.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.