Erdoganovo Turecko udeřilo na Macrona kvůli nabídce kurdských jednání

Tureckému prezidentovi se značně nelíbí poslední kroky prezidenta Macrona vůči Kurdům v severní Sýrii. Erdogan obvinil Macrona dokonce z „klamání“.

Francouzský prezident Emmanuel Macron byl obviněn z „klamání“ kvůli nabídce zprostředkování mezi Ankarou a bojovníky SDF v Sýrii,napsaly noviny Financial Times.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zaútočil na francouzského prezident kvůli jeho pokusu „oklamat“ Turecko nabídkou jednání s kurdskými milicemi, proti kterým Turecko v Sýrii bojuje. Turecko prý nikdy nebude vyjednávat s teroristy, řekl Erdogan a obvinil Macrona, že zasahuje do tureckých vojenských operací v Sýrii. Macron totiž nabídl podpor členům Syrských demokratických sil, kurdské skupině, který po boku USA bojovala proti ISIS, uvádějí Financial Times.

SDF je spřízněna s kurdskou YPG, proti které bojuje turecká armáda na severu Sýrie a kterou považuje za teroristickou organizaci. Francie a další země NATO vyzvaly Turecko, aby omezilo své intervence, protože druhá největší armáda NATO dobyla Afrín, který měla v držení YPG.

„Hostit na nejvyšší úrovni členy teroristické organizace … je nepřátelské vůči Turecku.“, řekl Erdogan členům své strany. Francie, EU a USA nepovažují YPG za teroristickou skupinu, i když má vazby na ozbrojenou stranu Kurdských pracujících PKK. Erdogan řekl, že SDF je stejná teroristická organizace jako PKK.

Macron na schůzce v Elysejském paláci řekl členům kurdských milicí, že jim chce pomoci s dialogem s Tureckem a ujistil je o francouzské podpoře při stabilizaci regionu. Ovšem zároveň se objevila informace, že nešlo o to jednostranně umístit francouzské jednotky na území. To je v rozporu s tím, co říkala syrská delegace – tedy, že jim Macron slíbil speciální jednotky, které zablokují turecké jednotky v Sýrii.

Tato schůzka byla způsobem, jak Macron ukázal obavy, že Turecko jde proti zájmům spojenců, řekl bývalý francouzský velvyslanec v Damašku. Ale, varoval také, že jakmile se jednou rozhodneme vytvořit spojenectví s Kurdy, tak je nemůžeme zklamat.

Schůzka Macrona je podle FT součástí širších snah Francie vyřešit sedmiletou válku v Sýrii a navazuje na jeho hovor s Trumpem, v němž byl americkým prezidentem vyzván, aby řešil strategické úkoly v Sýrii ve spolupráci s Tureckem. Americká kooperace s kurdskou milicí byla zátěžovým testem pro vztah k Ankaře, Erdogan opakovaně požadoval, aby se američtí vojáci stáhli ze severní Sýrie.

Erdogan tak vypálil další útok proti tradičním spojencům. Sporů je více než dost od Sýrie přes jeho autoritářství až po odmítnutí tureckých snah připojit se k EU. EU odsoudila Turecko v otázce lidských práv.

Úspěch, kterých dosáhlo Turecko v Afrínu, vede k Erdogana k tomu, že vyhrožuje rozšířit ofenzívu podél celé severní syrské hranice. V pátek dokonce varoval, že Turecko může začít stíhat kurdské milice v Iráku.

Erdogan potvrdil, že hovořil telefonicky s Emmanuelem Macronem, který podle něj učinil „bizarní výroky“, což může být narážka na Macronovu stížnost v srpnu, že jeho práce znamená, že se musí zapojovat do nepříjemných hovorů s tureckým prezidentem.

Následně oba dva zmírnili rétoriku, Erdogan v lednu navštívil Paříž. Macron následně přiznal, že členství v EU je pro Turecko vzdálené, ale že Turecko musí zůstat „ukotveno“ v Evropě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.