Lula da Silva: Latinskoamerická elita nechce demokracii

Exprezident Brazílie Lula vedl konverzaci s bývalým ekvádorským lídrem Correou o stavu demokracie v Latinské Americe i o Lulově soudním případu.

Bývalý brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva pohovořil s bývalým ekvádorským prezidentem Rafaelem Correou. Oba dva bývalí prezident se bavili o stavu demokracie v Latinské Americe.

Correa v rozhovoru připomněl pokrok, kterého bylo dosaženo za Luly, především u snižování chudoby, ale také u posilování státních institucí. Vyjádřil také politování kvůli impeachmentu Dilmy Rousseffové, která byla zvolena v roce 2011. Co se tedy v Brazílii vlastně děje?

Bývalý brazilský prezident Lula uvedl, že vše začalo protesty v roce 2013. Brazílie byla v privilegované pozici, byla součástí BRICS a stala se mezinárodním protagonistou toho, co USA nebyly zvyklé vídat – nezávislosti Latinské Ameriky.

Lula také uvedl, že Brazílii existuje pakt mezi médii, soudním systémem a státním žalobcem a policií. Nejprve kriminalizují lidi přes média a pak začnou soudní proces.

V mém případě, uvedl  dále brazilský exprezident, média lhala a ta lež se stala policejním vyšetřováním, které bylo posláno státním žalobci a stal se z toho soudní proces. Lula kritizoval elity, kteří byli proti němu jako prezidentovi a řekl: „Latinskoamerické elity nechtějí demokracii, pro ně je to jen, že chudí křičí, že mají hlad.“

Correa se také Luly zeptal, co se udělalo špatně, že bylo možné zemi jako Brazílie tak destabilizovat?

Lula odpověděl, že brazilské elity mu nikdy nezapomněly, že dával přednost Jižní Americe před USA. Lula je přesvědčen, že existuje vazba mezi zájmy brazilské elity a mezi zahraničními elitami, zejména těmi z USA.

Exprezident Brazílie ale uznal i promeškané příležitosti. Řekl, že tehdy byli uneseni euforií, vším tím, co jsme byli schopni udělat a nebyli jsme dost opatrní při organizaci státu. Lituje toho, že jeho vláda nebyla schopna konsolidovat jižní blok jako regionální integraci, která by byla zastavila nelegální impeachment Dilmy Rousseffové.

Problémy Brazílie začaly s Barackem Obamou, který byl údajně demokrat. Ve vztahu s Brazílií byli Bush a jeho ministraně zahraničí C. Riceová mnohem větší demokrati než Obama a Hillary Clintonová.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Mídia Ninja – https://www.flickr.com/photos/midianinja/35978494023/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67672423

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.