Německý ministr zahraničí zmírnil tón vůči Moskvě

V nedělním rozhovoru ministra zahraničí Heiko Maase zazněla smířlivá slova o dialogu s Moskvou a obnovování důvěry. Proč?

Německé noviny citovaly v neděli slova z rozhovoru německého ministra zahraničí Heiko Maase pro deník Bild am Sontag, všímá si v článku pro Nězavisimou gazetu Oleg Nikiforov. Podle některých pozorovatelů v rozhovoru zazněly usmiřovací tóny ve srovnání se vyjádřeními, které Maas použil při oznámení vyhoštění ruských diplomatů v souvislosti s případem Skripal.

Zatímco se v souvislosti s posledním zostřením vztahů mezi Západem a Ruskem hovoří o návratu studené války, všimla si například německá televize n-tv toho, že Maas v rozhovoru mluvil o dialogu mezi Ruskem a Německem. Jistě, že nemá smysl, píše Nikiforov, přeceňovat tato slova. Je ale dobré vidět, co za nimi je.

Především je nutné si všimnout toho, že slova o dialogu padla v souvislosti s vyjádřeními o ztrátě důvěry Západu k Rusku, díky jednání Ruska. Maas vidí kroky Německa, který vyjádřily jeho solidaritu s Velkou Británii, za správné.

Na druhou stranu Maas v rozhovoru také řekl, že Západ potřebuje Rusko jako důležitého partnera pro řešení regionálních konfliktů, pro odzbrojení a jako důležitou základnu pro udržování mnohostranného mezinárodního pořádku. A právě z těchto důvodů Maas v rozhovoru podtrhnul důležitost dialogu a k postupnému obnovování důvěry. Háčkem byla slova „pokud je k tomu Rusko připraveno“.

Na prvním místě je dobré si připomenout v souvislosti s obnovením důvěry, že Německo se při vyhoštění diplomatů neprojevilo samostatně a jednalo s ohledem na vyjádření a kroky „velkého bratra“, tedy Spojených států. Není vůbec tajemství, tvrdí dále Nikiforov, že za provokací (jak to nazval ruský velvyslanec v USA Antonov) Velké Británie, jsou Spojené státy.

Němci ale mohou mít svoje vlastní důvody pro taková smířlivá slova. Jedná se tu o kandidaturu na členství Německa v Radě bezpečnosti OSN. Maas v projevu na půdě OSN hovořil o tom, že by se Německo mělo stát členem Rady bezpečnosti na roky 2019 a 2020. Jak známo, každý rok vybírá Valné shromáždění OSN pět nestálých členů Rady bezpečnosti, a to na dva roky a podle zeměpisného klíče. Německo podává přihlášku tradičně každých osm let, členem Rady bezpečnosti byla už celkem pětkrát, naposledy v letech 2011-2012. Jak Maas v projevu připomenul, Německo je druhým největším finančním donorem OSN a druhou zemí co do počtu mírotvorných vojsk. Jinak řečeno, Německo má dostatek zásluh, aby na pozici pretendovala. Ale k tomu musí uspět v konkurenci Belgie a Izraele. Obě země mají o nestálé místo v Radě bezpečnosti zájem také.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57450215

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.