Bolton podpořil íránskou opozici, Teherán je vyděšen

Aktuálně: John Bolton podpořil íránskou opoziční skupinu, která byla do roku 2012 Washingtonem považována za teroristickou a islamistickou skupinu. Ve hře je nejen jaderná dohoda, ale i otázka změny režimu v Íránu.

Nový poradce pro americkou bezpečnost hlasitě podporuje skupiny, které vystupují proti íránskému režimu, napsaly britské noviny Financial Times o postojích nového Trumpova bezpečnostního poradce Johna Boltona.

V Íránu se zvoní na poplach od chvíle, kdy Trump jmenoval Johna Boltona novým poradcem pro národní bezpečnost. Bolton je vůči Íránu velmi tvrdý, ještě víc než sám americký prezident. Bolton se otevřeně vyslovil pro změnu režimu, naznačoval, že je potřeba udeřit vojensky tak, aby se zastavily íránské jaderné aktivity, a také chce jadernou dohodu, která byla podepsána mezi Íránem a světovými mocnostmi, roztrhat na kusy.

Nyní ovšem Teherán vyděsila jeho podpora zakázané iránské opoziční skupině MEK (Mudžahedín e chalk). Íránci reagovali tím, že je ostudné, když zdánlivá supervelmoc má poradce, kteří dostávají peníze od teroristické sekty. Čímž bylo myšleno Boltonovo rozhodnutí oslovit MEK a další íránské disidenty v Paříži. Podle Boltona je MEK – která byla až do roku 2012 evidována Washingtonem jako teroristická skupina – životaschopnou alternativou k islamistickému režimu. Bolton také řekl, že ajatolláhova revoluce by se neměla dožít oslav 40. narozenin. Politikou USA by mělo být svržení režimu v Teheránu.

Bolton často tvrdíval, že by USA měly víc podporovat íránskou opozici. Když Írán zachvátila vlna protestů, a Teherán je sváděl na MEK jako na „pěšáka“ zahraničních zpravodajských služeb, Bolton tweetoval, že íránská opozice je připravena přijmout zahraniční podporu a že by USA tuto podporu měly dodat.

MEK je v exilu už řadu let, je to íránská nejvíce organizovaná a jediná ozbrojená opoziční skupina. Spřízněnou organizací je Národní rada odporu v Íránu, která má ve Washingtonu zastání. Ale Íránci říkají, že pokud si Bolton myslí, že MEK by mohl oslabit místní režim, uvažuje chybně, protože i kritici teheránského režimu budou raději podporovat současnou vládu, než MEK.

Trump obviňuje Írán z podpory extremismu a podpory konfliktů na Blízkém východě. Jmenováním Pompea a Boltona, ve vztahu k Íránu dvou extrémních jestřábů, naznačil, že jeho administrativa bude přístup dále zpřísňovat.

Očekává se, že bude chtít stáhnout USA z iránské dohody.

MEK byl aktivní během islámské revoluce v roce 1979 a byl zřejmě zapojen do zabití amerických civilistů při dobývání ambasády USA v Teheránu. Nakonec ve sporu s kleriky prohrál a jeho členové odešli do exilu v Iráku, kde pak řada z nich bojovala ve válce s Íránem na straně Iráku. Teheránský režim následně popravil tisíce členů této skupiny.

V Íránu má skupina jen malou podporu, je chápána jako teroristická organizace, je podezřelá ze zabíjení civilistů a režim ji obviňuje, že ve spolupráci s arcinepřítelem Iránu Izraelem zabila jaderné vědce.

Politologové popisují MEK jako „kult“, jehož ideologie je směsicí revolučního šíitského islámu, marxismu a nacionalismu. Předpokládá se, že několik tisíc členů je rozmístěno v Iráku, Albánii a Francii.

I ti ve Washingtonu, kteří by přivítali změnu režimu, říkají, že vliv MEK na Írán je směšný. Íránci MEK nenávidí, takže představa, že by ho v budoucnu mohli podpořit, je absolutně mylná, říká jedna z jestřábek. Jenže, upozorňují další, řada amerických politiků si bere od MEK peníze. Pokud by se snad Washington snažil podpořit MEK jako legitimní opoziční skupinu, pak by se vládnoucí iránský režim pokusil získat podporu všech Íránců a MEK by využil jako obraz nepřítele.

Íránci se děsí změny režimu kvůli domácí a regionální nestabilitě, a ještě víc dne, kdy by snad měli vidět alternativu v něčem takovém, jako je MEK.

Ilustrační obrázek: Autor – Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America – John Bolton, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66836029

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.