Eskalace: Čína uvaluje cla na 128 amerických produktů

Zpráva dne: Čína odpověděla na americká cla na ocel a hliník zavedením cel na 128 amerických výrobků v hodnotě 2,4 miliardy euro. Nová cla se dotknou například vína, vepřového masa nebo ovoce a budou se pohybovat v rozmezí 15 až 25 %. Ve hře jsou ale další cla.

Obchodní spor mezi USA a Čínou se vyostřuje: jako reakci na Trumpova cla nyní Čína udělala vlastní protiopatření.

Čína uvalila cla na 128 amerických výrobků. Jedná se o dovoz v hodnotě asi 2,4 mld. euro, patří k nim víno, ovoce i vepřové. Nová cla se budou pohybovat ve výši 15-25 %.

Čínská vláda tak reagovala na americká cla zasahující ocel a hliník, neboť na rozdíl od jiných, například EU, nedostala ani dočasnou výjimku.

Čínské zájmy jsou poškozeny, zaznělo, a je potřeba, aby USA změnily své protekcionistické postupy, které narušují pravidla Světové obchodní organizace.

Proti dalšímu Trumpovu opatření, které má uvalit cla na zboží hlavně z oblasti hightech až v hodnotě 60 mld. dolarů, zatím Čína nic neudělala. Je ale možné, že v budoucnu uvalí cla i na zemědělské produkty z USA, například na sóju. To by se dotklo zemědělců, kteří jsou spíše Trumpovými příznivci. Je možné, že se Číňané zaměří také na Boeing a budoucí zakázky propříště zadají evropskému Airbusu.

Cla má za úkol specifikovat a vypracovat Robert Lighthizer. Budou zdůvodněna nekalými obchodními praktikami a krádežemi duševního vlastnictví. Podle amerických médií jsou v hledáčku hlavně telekom a technologický sektor.

Čína oficiálně řekla, že nechce obchodní spor, ale žádný strach z obchodní války s USA nemá.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.