Orbánovy dystopické vize hrají na strunu maďarských voličů

Migrace a negativní postoje k ní jsou hlavním faktorem politické podpory Viktora Orbána a jeho strany Fidesz. Ve volbách tak může získat ústavní většinu, čehož se obávají maďarští opoziční kritici.

Orbánův silný proti-imigrační postoj rezonuje v celém politickém spektru, píší Financial Times o nadcházejících parlamentních volbách v Maďarsku.

Apokalyptické Orbánovy vize už dlouho rozčilují Brusel. Ale maďarský premiér a jeho dystopické vize budoucnosti střetu civilizací mají ohlas u maďarského obyvatelstva. Orbán oslovil obrovský dav na mítinku v Budapešti, kde tvrdil, že jeho vláda bojuje proti mezinárodním silám, které stojí ve stínu, které chtějí „zlomit“ Maďarsko a zničit jeho kulturu tím, že ho zaplaví migranty.

Orbán prohlásil, že Evropa čelí invazi, Brusel Evropu nebrání, nezastavuje migraci, chce zničit populaci Evropy a nahradit ji jinou, odhodit naši kulturu, náš způsob života a všechno, co nás Evropany odlišuje od zbytku světa.

Orbán se střetává s EU kvůli tomu, že se snaží budovat „neliberální demokracii“, čelí také obviněním domácích oponentů, že během jeho vlády vzrostla korupce. Maďaři jdou volit 8. dubna a průzkumy ukazují, že Orbán a jeho národně-konzervativní strana Fidesz získá parlamentní většinu. Je to částečně i kvůli rozdělené opozici. Fidesz překvapivě prohrál místní volby ve své baště, když se všechny ostatní strany spojily za jedním kandidátem. Ale takovéto dohody se těžko dají udělat na celostátní úrovni, takže hlasy proti Fidesz budou roztříštěny do celé řady skupin.

Fidesz profituje z dobrých ekonomických podmínek, Maďarsko i ostatní země střední Evropy rychle rostou. HDP se v minulé roce zvýšil o 4 %, nezaměstnanost je jen 3,8 % a byla zavedena rovná daň, což vládě získalo přízeň vyšších příjmových skupin.

Jenže hlavním faktorem Orbánovy popularity je jeho postoj k imigraci. Od migrační krize roku 2015 Orbán téma uchopil, postavil žiletkový plot na hranicích a používá hrozby proti přílivu zahraničních vlivů, aby se ukázal jako garant maďarské identity. Imigrace je téma, které je nad rámcem stranické politiky. Proto Fidesz uvážil, že tohle je vítězná karta. V roce 2016 v referendu o migračních kvótách hlasovalo 3,3 milionů lidí proti kvótám, zatímco Orbán ve volbách nikdy nezískal víc než 2,7 milionů hlasů. Zastánci považují Orbána za velkého vizionáře, který je obráncem křesťanského Maďarska a učiní Maďarsko opět velkým.

Oponenti ho vidí ovšem odlišně, upozorňují FT. Od té doby, kdy se v roce 2010 dostal k moci a použil svou většinu ke změně ústavy, kritici říkají, že oslabil systém „brzd a protiváh“, obviňují ho i z nárůstu korupce.

Marton Gyongyosi z radikálně pravicové strany Jobbik říká, že po 8. dubnu Maďarsko buď zůstane demokratickou zemí, nebo se posune směrem k nějaké banánové republice, diktátorskému režimu či autokracii. Říká také, že bez přehánění jsou tu pokusy zničit demokratický rámec.

Mluvčí maďarské vlády říká, že obvinění nemají žádný základ. Soudní systém Maďarska splňuje evropské standardy a výroky, že je podkopávána vláda práva, jsou „čistě politické.“ Dále uvedl, že co se korupce týká, OLAF neodhalil chybné využití evropských peněz ve větším než průměrném množství případů ve srovnání s EU.

Pokud Orbán znovu vyhraje, antagonismy těžko zmizí. Mluvčí vlády šokoval opozici prohlášením, že vláda bude muset reagovat na lži, kterým čelila během kampaně, a že bude dále omezovat politické aktivity neziskových organizací.

Kandidát centristické skupiny Momentum Daniel Berg, řekl, že cokoliv, co ještě Fidesz nemá pod kontrolou, bude pod koncentrovaným útokem, jinak se prý výroky mluvčího vyložit nedají.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Derzsi Elekes Andor – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32946808

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.