Saúdský princ, Izrael a Hitler

Aktuálně: Korunní princi Saúdské Arábie dal v rozhovoru pro americký časopis překvapivé odpovědi. Smířlivě mluvil o vztazích se státem Izrael, naopak velmi přitvrdil v kritici Íránu.

Smírné tóny vůči Izraeli, srovnání Írán – Hitler, v rozhovoru dal saúdský princ Mohamed pozoruhodné odpovědi, píše německá ARD Tagesschau.

Novinářská otázka Jeffreyho Goldberga z časopisu The Atlantic byla přímočará: má židovský národ právo na stát alespoň v jedné části své historické země? Odpověď saúdského korunního prince byla také přímá: „Každý národ, je jedno který, má právo žít v míru jako národ. Myslím, že Palestinci i Izraelci mají právo na svou vlastní zemi.“ Je ale potřeba mít mírovou dohodu, která zaručí stabilitu a umožní normální vztahy.

Bin Salmán dále uvedl, že jeho země nemá se Židy žádný problém, koneckonců prorok Mohamed si vzal Židovku. Mezi křesťany, muslimy a židy není z jeho pohledu žádný problém.

Přesto dal korunní princ najevo, jak vnímá Izrael. Izrael je silná a rostoucí ekonomika. Některé zájmy mají Izrael a Saúdská Arábie společné. Pokud jde o mír, jsou tu i další zájmy, které by sdílel nejen Izrael a státy Perského zálivu, ale i Egypt či Jordánsko.

Izrael a Saúdskou Arábii očividně stále více sbližuje obava z rostoucího vlivu Iránu na Blízkém východě. Obě země považují jadernou dohodu velmocí s Iránem z roku 2015 za chybu.

V rozhovoru navíc bin Salmán přirovnal nejvyššího duchovního ajatolláha Chomejního k Hitlerovi, který prý ve srovnání s ním vypadá ještě dobře, protože se snažil dobýt jen Evropu, kdežto Chomejní chce dobýt celý svět, je tedy podle korunního prince „Hitlerem Blízkého východu“.

V posledních letech se vztah mezi Saúdy a Izraelci zlepšil. V zákulisí mají země kontakty, izraelský člen kabinetu přiznal, že existuje přímé spojení s Rijádem. A Saúdové právě otevřeli svůj vzdušný prostor pro letadla, která směřují do Izraele.

V rozhovoru se ale stalo poprvé, že vysoce postavený člen královské rodiny veřejně přiznal Izraeli právo na existenci. Liga arabských států sice v roce 2002 udělala Izraeli nabídku míru, podmínkou ale bylo, že Izrael musí dosáhnout ve vyjednávání s Palestinci shody u všech sporných bodů a musí umožnit vznik životaschopného palestinského státu – na území, které bylo dobyto v roce 1967. Nabídka stále platí, Izrael ji ovšem nikdy neuznal za výchozí bod pro jednání a odmítl ji.

Princ Mohamed nyní cestuje po Spojených státech, snaží se získat investice a představuje svůj program reforem i společenského otvírání země, jeho návštěva je i pokusem vylepšit špatnou pověst Saúdské Arábie. Protože jsou právě Američané největšími spojenci Izraele, považoval zřejmě Mohamed za smysluplné, právě tam znovu plédovat za mír s Izraelem.

Ilustrační obrázek: Autor – Jim Mattis (170316-D-SV709-069) [Public domain], via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.