Čínský ministr obrany v Moskvě: je to vzkaz USA

Generál Wej Feng-che navštívil jako svoji první zahraniční zastávku Rusku. Jeho vzkaz odsud byl nezvykle otevřený: dát vědět USA o úzkých vztazích mezi ozbrojenými složkami Číny a Ruska.

Nově jmenovaný ministr obrany generál Wej Feng-che řekl při úterní návštěvě Moskvy, že jeho cesta zrcadlí narůstající vojenskou spolupráci mezi Ruskem a Čínou.

Generál sdělil, že si Moskvu vybral za cíl své první zahraniční návštěvy po nástupu do úřadu, aby „světu ukázal vysokou úroveň rozvoje našich dvoustranných vztahů a pevné rozhodnutí našich ozbrojených složek posilovat strategickou spolupráci“.

Wej také dodal, že jeho středeční účast na bezpečnostní konferenci, kterou pořádalo ministerstvo obrany Ruska, má Američanům dát vědět o úzkých vztazích mezi ozbrojenými složkami Číny a Ruska.

Ministr obrany Ruska Sergej Šojgu mluvil v podobném duchu a řekl, že návštěva „podtrhuje zvláštní charakter vztahů mezi Ruskem a Čínou“ a jejím cílem je prohloubit vazby obou armád.

Jako součást posilování spolupráce už Rusko a Čína realizovaly společná vojenská cvičení: jedno v oblasti Jihočínského moře a další například na Baltu minulý rok v létě. Právě námořní cvičení na Baltu bylo pro Čínu prvním vojenským cvičením v regionu, ve kterém eskalovalo napětí mezi Ruskem a zeměmi NATO po ruské anexi Krymu.

V prosinci 2017 pak obě armády organizovaly společná cvičení sil protiraketové obrany, která měly koordinovat reakci na raketové ohrožení z jiných zemí.

Ilustrační obrázek: Youtube.com (Ruptly)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.