Summit v Ankaře: rozhoduje se o Sýrii

Jednání v Ankaře mezi Tureckem, Ruskem a Íránem přinese rozhodující výsledky pro Sýrii. Díky tomu, že USA za sebou v Sýrii ponechaly vakuum, tyto tři země rozhodují o budoucnosti země. 

Televize ARD ze studia Istanbul informuje o tom, že Rusko, Írán a Turecko se v Ankaře radí o situaci v Sýrii. Výsledky mohou být rozhodující, protože USA zanechaly za sebou mocenské vakuum.

Velké plány měli tři iniciátoři tzv. procesu z Astany už při minulém setkání v ruské Soči. Byla svolána 150členná komise pro ústavu. Každá země určila 50 členů, například Turecko, které je zástupcem syrské opozice, Írán naopak zastupuje současný Assadův režim. Syrské ministerstvo zahraničí jejich plány prozatím odmítá.

Ale Ankara trvá na politickém reformním procesu v Sýrii, Assad ztratil legitimitu tím, že dal bombardovat vlastní lid, říká Erdoganova poradkyně – ale raději hovoří anonymně.

Prozatím to ale na Assadův odchod nevypadá. Režim dobyl východní Ghútu a vyhnal odtud opoziční síly, píše dále Tagesschau. Nedávno byl Asad dokonce viděn, jak jede Damaškem a sám řídí automobil. Poselství bylo jasné, myslí si Tagesschau: diktátor má zemi pod kontrolou.

Bude se proto hovořit také o Idlíbu, říká Erdoganova poradkyně, kde lze očekávat útok Asadových jednotek. To je ovšem proti zájmu Turecka, neboť Idlíb leží na turecké hranici a tisíce uprchlíků by pak prchalo právě do Turecka.

Už teď se v Turecku nachází asi tři a půl milionu Syřanů a nacionalisté chtějí, aby jich bylo méně. Experti si ovšem myslí, že Asad nejprve pošle vojáky na jižní baštu „rebelů“ do Daraa, a pak teprve do Idlíbu. Asad se ovšem stále jasně drží svého cíle – dobýt zpět celou Sýrii.

Bude se také hovořit o rozšíření tzv. deeskalačních zón. Je to oblíbené téma tureckého prezidenta, který ovšem myslí především na to, jak dál zatlačit kurdskou YPG. Pro Turecko je YPG syrskou pobočkou teroristické kurdské Strany práce PKK, takže Erdogan se bude snažit proniknout do dalších oblastí severní Sýrie, neboť právě tam by se, dle tureckého plánu, měly vrátit masy syrských uprchlíků z Turecka, kterých je po zničení Afrínu několik stovek tisíc.

Summit v Ankaře, domnívá se Tagesschau, je také jasným signálem pro Spojené státy. I na základě zmatené politiky amerického prezidenta – který už ohlásil stažení amerických jednotek ze Sýrie, aniž by se o tom bavil s ministerstvem zahraničí či obrany –  Rusko, Turecko a Irán právě formují budoucí podobu regionu.

V lednu se ještě tvrdilo, že Washington rozmístí jednotky o síle 30 000 mužů, aby spolu se syrskými demokratickými silami kontrolovali hranici. Pak začala Ankara svou vojenskou ofenzívu a o americkém nápadu se už nemluví.

Teherán, Moskva a Ankara určují budoucnost Sýrie, říká Tagesschau. O míru se ale mluvit nedá.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.