„Západ“ opět v roli hloupého četníka. Kauza Novičok pokračuje

Zdeněk Vopat píše o tom, že podle posledních zjištění kauza Novičok ukazuje „Západ“ v ne moc důstojné a důvěryhodné roli hloupého četníka.

Podle agentury Reuters britští experti nebyli zatím schopni prokázat, že Novičok, kterým byl otráven bývalý agent Skripal a jeho dcera, pochází z Ruské Federace. V tomto světle je více než komické vyjádření zahraničního výboru Senátu České republiky, který ve svém úterním usnesení odsoudil jednání Miloše Zemana mimo jiné ve vztahu ke kauze Novičok.

Ruská Federace mezi tím začala vytvářet soustředěný protitlak. Po prvních zmatených a rovněž hloupých vyjádřeních z ruské strany, kdy byly vyslovovány nepodložené spekulace o tom, odkud by Novičok mohl pocházet, Ruská Federace požádala o svolání mimořádného jednání výkonné rady Organizace pro zákaz chemických zbraní.

V každém případě po oznámení britských expertů vypadají „západní“ političtí představitelé mírně řečeno velmi nedůstojně a nedůvěryhodně. Aniž by počkali na závěry expertů, začali obviňovat Ruskou federaci, že stojí za útokem na bývalého agenta Skripala a jeho dceru, a následně začali i jednat. Došlo na vyhošťování ruských diplomatů, na což Moskva reagovala vyhošťováním „západních“ diplomatů, abychom se nyní dozvěděli, že „ruskou stopu“ zatím není možné prokázat.

Bylo by možné dojít k ukvapeným závěrům, že, jak by řekl William Shakespeare, „mnoho povyku pro nic“. Bohužel to však není pravda. „Západní“ státy si často osobují právo vynášet ukvapené soudy a na základě těchto soudů jednat. Asi nejznámějším případem takovéto politiky bylo tvrzení, že Saddám Husajn vlastní zbraně hromadného ničení. Následovala invaze do Iráku, která stála životy tisíců nevinných lidí. Takovýmto jednáním se „západní“ státy jeví jako nevěrohodný partner.

Bude zajímavé sledovat, zda se Ruská Federace dočká alespoň nějaké oficiální omluvy od „západních“ představitelů, nebo zda dojde k odstoupení některých čelných politiků, alespoň ve Velké Británii. Obávám se však, že k ničemu podobnému nedojde. Prostě „business jako obvykle“. Zdá se, že jsme zase z nás na „západě“ udělali „zbrklé idioty“ a vůbec nám to nevadí.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.