Bývalý prezident Brazílie má nastoupit trest do vězení. Dobrovolně se nevzdá, tvrdí zdroj

Aktuálně: Federální soudce nařídil bývalému prezidentovi Brazílie Inaciu Lulovi da Silva nástup k výkonu trestu. Překvapivě rychlé povolání následovalo po rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Latinská Amerika se chystá na něco, co by bylo ještě před pár lety nemyslitelné, informuje v pátek agentura Associated Press. Jedná se o zatčení bývalého brazilského prezidenta Inacia Luly da Silva.

Federální soudce Sergio Moro, kterého mnozí v Brazílii vnímají jako křižáka v boji proti korupci, nařídil da Silvovi, že se musí do pátku 17 hodin místního času dostavit k nástupu dvanáctiletého trestu za korupci.

Nařízení přišlo potom, co Nejvyšší soud rozhodl hlasy 6 ku 5 odmítnout žádost prezidenta, aby v době odvolání mohl zůstat mimo vězení. Navzdory rozsudku je da Silva jedním z nejsilnějších kandidátů na prezidenta ve volbách v říjnu letošního roku.

Moro odsoudil da Silvu minulý rok za to, že přijal úplatek v podobě bytu na pláži od stavební firmy. Rozsudek v lednu potvrdil odvolací soud. Rychlost s jakou soudce Moro bývalého prezidenta povolal k nástupu trestu mnohé překvapila, obvykle tomu předchází řada procedurálních kroků.

Během čtvrtka se tisíce lidí sešly na předměstí Sao Paola, u budovy metalurgických odborů, kde da Silva působil jako odborářský předák. Da Silva ale ke shromážděným nepromluvil.

Bývalá prezidenta země Dilma Rousseffová, která byla sesazena impeachmentem, se ptá „Proč tak spěchají s tím ho uvěznit? Mají strach, že Lula by dostal pozitivní rozhodnutí od vyššího soudu. Je to součást puče, který mě odstranil z postu prezidenta.“

V pátek večer nebylo jasné, jak se situace vyvine, zda da Silva trest nastoupí, nebo bude policejně předveden. Podle poslední zprávy agentury Reuters a podle zdroje blízkého Straně práce se da Silva do vězení dobrovolně nedostaví a bude čekat do poslední chvíle na rozhodnutí soudu, ke kterému se jeho právníci odvolali kvůli nedodržení procedury.

Jakkoliv k tomu dojde, píše dále AP, bude to kolosální pád pro muže, který se stal světovou celebritou a odešel z úřadu s 80 % podporou. Bývalý prezident Barack Obama nazval jednou da Silvu „nejpopulárnější politikem na světě“.

Po odchodu z úřadu se ale věci pro da Silvu nevyvíjely dobře: byl obviněn hned z několika korupčních případů. Navzdory právním problémům, bývalý prezident poslední rok pokračoval v kampani a v průzkumech vede, i když není jasné, zda bude ke kandidatuře připuštěn. Sám da Silva všechny obvinění odmítá a trvá na svojí nevinně.

Na uvěznění da Silvy reagovala brazilská veřejnost velmi polarizovaně.

Technicky nebude pro da Silvu pobyt ve vězení překážkou k tomu kandidovat. Očekává se, že volební soud rozhodne o kandidátech v srpnu a že da Silva bude vyloučen na základě právní úpravy, která diskvalifikuje odsouzené lidi. Vůči takovému rozhodnutí ale muže bývalý prezident odvolat, i když z vězení to bude o něco komplikovanější.

Bývalý brazilský prezident je jeden z řady vysoce postavených politiků v Latinské Americe, který figuruje v rozsáhlém korupčním případě firmy Odebrecht. Dalším figurantem případu je také dnešní brazilský prezident Michel Temer. Také bývalý prezident Peru Pedro Pablo Kuczynski byl v prosinci 2017 podroben neúspěšnému impeachmentu kvůli svým stykům s firmou Odebrecht. Nakonec musel rezignovat po dalším skandálu, kterýse týkal podezření s nakupování hlasů.

Politická strany bývalého prezidenta da Silvy Strana práce slibuje celostátní demonstrace. Zda se jí povede mobilizovat dost lidí vzhledem k jejímu oslabení díky impeachmentu Dilmy Rousseffové a dalším skandálům, se teprve uvidí.

Podle informací Telesur bývalému prezidentovi vyjádřila podporu a solidaritu řada jeho bývalých kolegů z Latinské Ameriky: senátoři z argentinské Fronty za vítězství, bývalý prezident Uruguaye José Mujica, bývalý ekvádorský prezidenta Rafeal Correa, prezident Venezuely Nicolas Maduro nebo prezident Bolívie Evo Morales.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.