Další eskalace: Trump navrhuje další cla, Čína slibuje rezolutní odpověď

Reuters. Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že nařídil ministerstvu obchodu, aby určilo další cla na čínské dovozy v hodnotě 100 miliard dolarů. Posílil tak rostoucí napětí mezi oběma ekonomikami, které čítají mezi dvě největší na světě.

Další cla budou zvážena ve světle „neférové odvety Číny“ proti americkým clům, sdělil Trump.

„Takto vypadá obchodní válka, před kterou jsme od začátku varovali“, řekl ke Trumpovým krokům prezident Národní federace obchodníků a CEO Mathew Shay. Jak dodal, „americké rodiny budou na straně těch, kdo ztratí“.

Čína už varovala, že na další cla odpoví „za každou cenu“. Čínské ministerstvo obchodu se v pátek v reakci na Trumpovy plány vrátila ke svému staršímu vyjádření, že z obchodní války nemá strach, i když ji nevyhledává.  Mluvčí ministerstva řekl, že Čína bude „bojovat s rozhodností“ proti americkým clům. Podobné vyjádření přišlo také z čínského ministerstva zahraničí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.