Případ Skripal: Evropa udělala ze svých hodnot karikaturu

V právním státě platí presumpce neviny. Také v kauze Skripal, kde ale EU tento princip porušila a zkarikovala tak svoje vlastní hodnoty.

Karin Benschová pro německou veřejnoprávní  ARD Tagesschau připomíná, že v právním státu musí platit presumpce neviny. A to i v případě Skripal. Ale vyhoštěním ruských diplomatů EU tento princip porušila – a zkarikovala tak své vlastní hodnoty.

Ano, ví se, že to byl novičok. Ale odkud látka pocházela, to zatím nikdo veřejně neřekl, upozorňuje Benschová. Vše jsou to jen domněnky. Že za tím stojí Rusko je možné, snad i pravděpodobné, když se podíváme na jiné případy minulosti, ale není to jasně dokázáno.

A právě to je problém, upozorňuje Benschová. Dokud není nalezen viník, jde jen o domněnky. Jednoznačné důkazy nemohou dodat ani laboratoře, ani Organizace pro zákaz chemických zbraní v Haagu, to jsou chemici, ne vyšetřovatelé. Abychom znali pravdu, musejí tajné služby zveřejnit své poznatky, tedy pokud nějaké mají.

Dle práva je však nutné nejprve shromáždit všechna fakta a vyšetřování vést, dokud není znám výsledek. S důkazy v ruce by mohly být zavedeny sankce proti Rusku. Místo toho ale začaly země EU a NATO vyhošťovat ruské diplomaty a tím hodily přes palubu své vlastní základní principy a hodnoty.

Presumpce neviny je zakotvena v Evropské konvenci o lidských právech, každý je nevinný, dokud není prokázána jeho vina.

EU se příliš rychlým vyhoštěním ruských diplomatů sama dostala do prekérní situace. Začala spirálu diplomatických sporů a dala ruské vládě možnost prezentovat se jako obětní beránek. A Putin získává vnitřní politické úspěchy, tvrdí Benschová, vyhoštění prezentuje jako nepřátelský akt vůči Rusku.

Je pochopitelné, že Británie spěchala najít viníka. Případ Skripal byl pro Mayovou možností – po všech těch ošklivých titulcích kvůli Brexitu – veřejnosti předhodit i jiné téma a ukázat sílu. I Německo a jiné země EU zůstávají u tvrzení, že to asi byli Rusové, protože cokoliv jiného by teď znamenalo diplomatickou ztrátu tváře.

Očividně pro Berlín i další vlády platí, že, přestože chybí jasné důkazy, raději budou stát vedle Britů, než aby nechali Evropu rozštěpit.

Ale kdo má důkazy, zakončuje Benschová, ten je musí předložit. V záhadném příběhu Skripal nesmí jít o domněnky, ale o pravdu.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.