Zmatek v USA: americké jednotky zatím v Sýrii zůstanou

ARD Tageschau.  Ano, ne, asi, později – po překvapivém Trumpově oznámení, že stáhne americké jednotky ze Sýrie, přichází „vyjasnění.“ Vojáci tam zatím zůstanou – konec je otevřený.

USA jsou prý nadále zavázány zničit zbývající džihádisty Islámského státu. Proto budou USA nadále konzultovat budoucí plány o Sýrii se svými spojenci.

Mluvčí Bílého domu uvedla, že americká mise se „blíží rychlému konci.“ Na jednu stranu se tedy jednotky rychle nestahují, zároveň ale prezident nechce povolit trvalé angažmá. Chce si zajistit vítězství nad tzv. Islámským státem. Džihádisté byli v zemi téměř zcela zničeni.

Trumpovo oznámení, že se o Sýrii mají „postarat“ jiní, je v rozporu s tím, co požaduje ministerstvo zahraničí i obrany, Trump své oznámení očividně s vládou neprojednal.

Trump prohlašuje, že důležitější je rozvíjet vlastní zemi, tedy USA. Připustil také, že jsou země, které chtějí, aby USA v Sýrii zůstaly, například Saúdská Arábie. Pak za to ale musejí zaplatit, říká Trump. USA na Blízkém Východě investovaly sedm bilionů dolarů a neviděly nic jiného než smrt a ničení.

Nasazení USA v Sýrii se netýká osvobození regionu, ale boje proti terorismu. Pentagon má v zemi asi 2000 vojáků. USA bojují v tzv. vojenské alianci a útočí ze vzduchu. Na zemi pak američtí vojáci pomáhají kurdským bojovníkům.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.