Čína by měla bojovat obchodní válku stejně jako tu korejskou

Čína má dost munice bojovat proti obchodní agresi Trumpovy administrativy a nebojí se ztrát, které přinese. Tak zní oficiální vzkaz Pekingu.

Napětí mezi Čínou a USA ohledně obchodní války rychle eskaluje, zatímco Washington i Peking doma mobilizují, píše redakční komentář čínských státních novin Global Times (Editorial představuje oficiální stanovisko vlády – pozn.red.).  Nedošlo k vyjednávání a obě strany mají rozdílné vidění konfliktu. Možnost obchodní války roste.

Trumpova vláda trvá na tom, že Spojené státy utrpěly ztráty. Prezident Trump ve čtvrtek psal na Twitteru, že Čína je „velká ekonomická síla“ a že je neférové, aby se WTO k Číně chovala jako k rozvojové zemi.  Trumpův ekonomický poradce Larry Kudlow tento názor podpořil: Čína není země třetího světa a měly by pro ni platit stejná pravidla jako pro jiné ekonomicky silné země.

Zároveň Spojené státy Čínu obviňují z krádeže amerického intelektuálního majetku. Je jasné, že cílem Washingtonu je zaútočit na narůstající čínský inovační potenciál prostřednictvím obchodní války. Jednání Spojených států posílilo dojem, že se nejedná jenom o obchodní válku, ale o strategický krok, který má udržet výhody, které mají Spojené státy a zastavit vzestup Číny.

V takovém případě znemožňuje tato změněná podstata obchodní války oběma stranám svůj spor vyřešit způsobem, jak to učinily v minulosti USA spolu s Japonskem. Obě strany mohou vyvinout maximální sílu k tomu bojovat obchodní válku.

Nejsme si zcela jisti, píše editorial dále, zda Washington uvažuje tímto směrem. Nicméně se ukazuje, že obchodní válka spočívá na tom, že Spojené státy označují Čínu za strategického konkurenta a není zde důvod, proč by se Čína neměla připravit na nejhorší.

Čína byla vždy jemná jako velmoc na vzestupu a snažila se o konstruktivní vztahy s USA, ale náznaky z Washingtonu o tom, že Spojené státy změnily strategický kurz vůči Číně vzbudily obavy. Obchodní válku, míní dále Global Times, začaly USA brutálním způsobem a nedaly tak Číně jinou možnost než zahájit komplexní odpor.

Čína došla ke strategickému závěru, že bude bojovat s obchodní agresí Trumpovy administrativy stejným způsobem jako Korejskou válku. Korejská válka byla pro Čínu drahá, ale donutila USA k příměří, poškodila jejich strategickou aroganci a dodala Pekingu na mnoho let strategický respekt. Budeme bojovat v této obchodní válce se stejným strategickým duchem, který se neobává obětí a ztrát, a donutíme USA spálit klacek, kterým hrozí Číně.

V dnešní obchodní válce USA zraňují základní čínské zájmy a pocit krize, před kterou se nedá nikam schovat, čínskou společnost spojuje. Víme, píší státní noviny dále, že zde budou ztráty, ale dobře rozumíme tomu, že pro lakomství nadvlády neexistují hranice a že, pokud nepostavíme naši obchodní obranu nyní, netušíme, co můžeme ztratit zítra.

Je třeba si všimnout odlišné rovnováhy moci. Dnešní obchodní válku bojují dvě relativně stejně silné síly. Absolutní výhodou je bluf Washingtonu. Čína může poškodit Washington v každé obchodní bitvě, aby USA utrpěly stejné škody jako Čína. Je tu dost důkazů k tomu myslet si, že USA budou poškozeny stejně. Čína má dost munice k vybojování této války, bolest z této války by mohla Číně pomoci proměnit se ekonomicky, příležitostí, jak upevnit národní sílu a dohnat Spojené státy.

Necháme Spojené státy, aby znovu zhodnotily to, jak čínský systém mobilizuje své lidi a čelí výzvě vnější ekonomické síly. Čína vrátí jakýkoliv nátlak, který přijde z USA v rámci této obchodní války. Ať oba systémy soutěží v rámci této obchodní války a uvidíme potom, který z nich je trvanlivější.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.