Itálie po volbách: Evropa se na nás dívá

Naděžda Bonaventurová píše o posledním vývoji v povolební Itálii. Stane se heslo „Evropa se na nás dívá“ klíčem k vládnímu kompromisu?

Po volbách v Itálii, které přinesly jasné vítězství stran, považovaných voliči za antiestablishment (podobně jako u nás), se proces vytvoření vlády (podobně jako u nás) nehýbe z místa. V současné době prezident republiky Sergio Mattarella přijímá delegace jednotlivých stran, které se dostaly do parlamentu, a v pátek končilo první kolo vyjednávání. Ve své snaze o zprostředkování dohod však prezident ani na okamžik nezapomíná, že „Evropa se na nás dívá“, jak se vyjádřil.  Bude se tedy všemi silami snažit, aby vznikla taková vláda, která bude pro Brusel přijatelná. Jak vítězná středopravá koalice v čele s Matteo Salvinim z Ligy, tak vítězná strana Hnutí pěti hvězd mají pouze následující dvě možnosti, pokud chtějí vládnout:

1.      vzájemná dohoda

2.      dohoda s Pd (tj. sociální demokracie)

V Pd, ve straně původně sociálně demokratického typu a nyní straně prounijního establishmentu, mají naprostou převahu zastánci Mattea Renziho, za jehož předsednictví a činnosti ve funkci premiéra tato, ve svých praktických důsledcích neblahá politika, vyvolala u italských občanů největší odpor. Renzi, ač po volbách opustil funkci předsedy strany, ovládá dále veškerá vnitrostranická jednání, která, jak se zdá, jeho přívrženci směřují k sázce na nové volby.

Luigi Di Maio, předseda Hnutí Pěti hvězd, si pospíšil, aby prezidenta ujistil, že: “S námi ve vládě Itálie zůstane spojencem Západu v NATO, v Evropské unii a v měnové unii, to je cíl, který jsem zdůraznil prezidentovi republiky“. Toto prohlášení, tak výrazně odlišné od ladění předvolební kampaně a od konkrétních „kacířských“ tvrzení obsažených v objemném volebním programu Pěti hvězd, má zcela zřetelně oslovit Pd, zatímco pro Salviniho by mělo být těžko stravitelné. Tento svůj postoj Salvini potvrdil nedávno v souvislosti s aférou vyvolanou velkou Británií – vyjádřil se veřejně, že kdyby byl premiérem, postavil by se proti vyhoštění ruských diplomatů a postaral se, aby byly zrušeny sankce proti Rusku, které poškozují italskou ekonomiku.

Di Maio současně prohlašuje, že:

“Neuplatnili jsme veto vůči nikomu, diskutovali jsme o různých tématech a udělali jsme si představu, s kým se můžeme bavit o vládě, jejímž cílem je změna.  Z hlasování je jasné, že do vlády musí jít ten, koho k tomu oprávnili lidé, propadly supervlády, odbornické vlády, účelové vlády. Je třeba vládnout proto, aby se věci měnily, je třeba soustředit se na řešení, a ne na mocenské hry.“

Renziho většina v Pd vylučuje dialog s Hnutím pěti hvězd, ale Di Maio je přesvědčen, že nakonec ustoupí. Vylučuje spolupráci se Silviem Berlusconim, nechuť je oboustranná, Berlusconi v rozmluvě s prezidentem vyhlásil, že je proti „populistické vládě“, čímž myslí vládu Hnutí pěti hvězd.  Di Maio má zájem o jednání nikoli s koalicí jako s celkem, ale pouze se Salvinim a s Ligou. Salvini trvá na tom, že koalice musí vystupovat jako celek i po volbách, nejen před nimi a v jejich průběhu.

Ilustrační obrázek: Autor – Presidenza della Repubblica, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38210179

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.