Kim je připravený jednat o jaderném programu s Trumpem

AP. Vláda Severní Koreje oznámila Spojeným státům, že Kim Čong-un je připravený jednat o programu jaderných zbraní s prezidentem Donaldem Trumpem.

Přímé potvrzení Pchjongjangu, které nyní nebylo zprostředkováno třetí stranou, vytvořilo větší důvěru v Trumpově administrativě ohledně smyslu chystaného summitu. Spojené státy dlouho trvaly na tom, že pokud není Severní Korea připravená jednat o tom, že se vzdá svých jaderných zbraní, nemá smysl s ní sedat k jednacímu stolu.

Trump přitom překvapil vlastní vládu i jiné země, když v březnu oznámil svoji ochotu jednat s Kimem přímo. Po pekingské návštěvě Kim Čong-una bylo znova potvrzeno, nyní prostřednictvím Číny, že severokorejská lídr má vážné úmysly.

V neděli americká vláda potvrdila, že mezi ní a Severní Koreou došlo k přímým kontaktům, i když detaily, jak k tomu došlo, nebyly prozrazeny.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.