Americké sankce zaútočily na ruské akcie a rubl

Nové americké sankce způsobily během pondělka propad burzy i pokles ceny rublu. K nejvíce poškozeným firmám patřil Rusal, ale propad se dotkl i firem, které nejsou nijak přímo spojeny se sankcemi. Navzdory růstu cen ropy, rubl rovněž poklesl.

Ruský trh s akciemi se během pondělka propadnul o více než 10 %. Situaci na ruském akciovém trhu se věnoval článek internetových novin Gazeta. Hned po akciích firmy Rusal se do mínusu dostala i řada dalších společností, kterých se nové americké sankce dotýkají jen nepřímo. Kurz dolaru se dostal na 60 rublů za jeden dolar. A experti už předpovídají, že dojde k dalšímu oslabení rublu, a že v případě státní podpory společností dotčených sankcemi by mohl kurz dolaru vzrůst až na 80 rublů.

První pondělí poté, co americké ministerstvo financí zavedlo nové protiruské sankce, bylo ve znamení totálního poklesu klíčových kotací ruských akciových burz. Hned ráno spadly akcie Rusala a následovaly je kotace Norilského niklu, Mečela, BTB, Sberbanky, Gazpromu a dalších.

Do červené zóny se dostaly také indexy moskevské burzy a RTS, první index se snížil o 0,86 % na 2261,71 bodů a druhý o 0,81 na 12216,5 bodů. V průběhu dne tento snižující se trend pokračoval.

Podle analytika FxPro Alexandra Kupcikeviče propad ruských akcii pokračoval hned od rána a bude se rozšiřovat vzhledem k uvědomění si celkových dopadů nového kola sankcí.

V pondělí v 15 hodin byly akcie firmy Rusal (producent hliníku, vlastníkem je Oleg Děripaska, pozn.red.) levnější o 31,78 %. Hned ráno firma na burze v Hongkongu publikovala zprávu o tom, že americké sankce mohou vést k technickému defaultu firmy. Tím jen urychlila propad akcií na hongkongské burze, kde na konci obchodování byla kotace Rusalu o 50 % nižší. Moskevská burza sice zavedla pro firmu „diskrétní akcii“, ale i tak začaly akcie firmy padat.

Dále zlevnily akcie banky VTB, kde se v sankčním spisku ocitl její ředitel Andrej Kostin, a to o 7,6 %. O 15,3 % poklesly akcie firmy Norilskij nikel, 7,2 % firmy Alros, banky Sberbank o 13 %, TMK o 8,17 %, Novateku o 8,17 % a Mečelu o 11 %.

Pokles se projevil i u těch firem, které nemají se sankcemi nic společného. Jde zřejmě o celkovou změnu postoje zahraničních investorů k ruským akciím.

Hned za akciemi následovala ruská měna, rubl nespasila ani rostoucí cena ropy. Cena ropy Brent dosáhla 67,4 dolarů za barel, ale rubl měl přesně opačnou dynamiku – podle kurzu Centrální banky zvýšilo euro vůči rublu o 1,17 rublu na 71,88 rublů a kurz dolaru vzrostl o 73 kopějek na 58,57 rublů.

Podle analytika Alexeje Antonova z Alor Broker je propad rublu i ruských aktiv spojen s publikováním sankčního seznamu OFAC, kde například figuruje firma Rusal a další k ní afiliované firmy jako je En+. Právě firma Rusal přispěla k poklesu ruského akciového trhu nejvíc.

Při obchodování 9. dubna se poprvé od 3. srpna 2017 euro ocitlo nad hodnotou 72 rublů a dolar nad 59 rubly. Odborníci předpokládají, že oslabení ruské měny bude v nejbližší době pokračovat a může nastat i skokové oslabení podobné tomu v roce 2014, kdy dolar stál až 80 rublů.

Vedle akcií, jak dodávají další experti, má vliv na propad také vnější prostředí, kde roste nebezpečí obchodních válek a snižují se ceny surovin.

Ruští experti jsou toho názoru, že zvýšená nestálost rublu je velmi špatnou zprávou pro ruskou ekonomiku, která se snaží zvednout se z kolen. Zvýšení kurzů valut může Rusko znovu vrátit do recese. Teoreticky je slabý rubl dobrý pro ruské exportéry, ale většina obyvatel za něj zaplatí zvýšeným tempem růstu inflace. Tedy, pokud nedojde ke změně a situace se nezlepší.

Ruské ministerstvo obchodu přitom odhadovalo, že ekonomika v Rusku letos poroste o 2 %.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.