Co znamená Orbánův triumf pro Evropu?

Vítězství Orbána a jeho strany Fidesz bylo v Evropě přivítáno se smíšenými pocity i s otevřenými obavami, které vyjádřily lidskoprávní organizace a také někteří politici. 

Rakouský Kurier se v článku Elisabeth Hofferové obšírně zaobírá tím, jak evropská pravice Orbánovi gratuluje, zatímco lidskoprávní organizace mají obavy.

Za opakovaným vítězstvím strany Fidesz stojí velká bitva, říká Viktor Orbán. Ze 199 mandátů by měla jeho národně-konzervativní vláda dostat 133, tedy těsnou dvoutřetinovou většinu.

Proti komu ovšem Orbán bojoval? Opoziční strany očividně pro Maďary adekvátní alternativu nepředstavují. Pro opozici sice vyšší volební účast představovala možnou výhodu, ale na volebním výsledku to jaksi není vidět, píše článek Kurieru. Gergely Karacsony odstoupil hned během volební noci a uvedl, že ve volbách selhala nekoordinovaná levicová politika, poučením je, že demokratická středo-levicová politika se musí udělat znovu „zgruntu.“ Zdůraznil, že je potřeba být lidem blíž, být tam, kde jsou problémy lidí. Pogratuloval Fidesz jen „s těžkým srdcem“, protože prý každý ví, co stojí za jeho vítězstvím: příval lží, mediální převaha a volební systém, který stranu zvýhodňuje.

Nicméně levicová politika je očividně u voličů dost neoblíbená, píše Kurier, soudě podle druhého místa, na kterém za pravicově-populistickým Fideszem skončila pravicová strana Jobbik, bude mít 26 mandátů. Ale i tak považuje předseda strany Gabor Vona výsledek za prohru a odstoupí.

Když hovoří Orbán o bitvě, nemyslí tím boj proti politické konkurenci doma, mluví o svých preferovaných protivnících, kteří tvořili hlavní, a snad i jediné, téma kampaně Fidesz: o migrantech a EU.

Orbán se prezentoval jako bojovník stavějící linii odporu proti Bruselu, který chce východní Evropě diktovat směr. A po vítězství se mu dostalo aplausu z Polska. Polská vláda vidí v jeho vítězství potvrzení emancipační politiky východní Evropy v EU. Náměstek ministra Szymanski řekl, že tato politika činí východní Evropu viditelnou jako konstruktivního partnera EU.

Přidaly se i další evropské pravicové strany, Fideszu gratulovali například Geert Wilders nebo Marine Le Penová.

Jiné členské státy mají z kritického Orbánova postoje obavy. Například lucemburský ministr zahraničí Asselborn vyzval ostatní země EU k energické akci. Státy EU se musejí rychle a jasně sjednotit na základě evropských dohod, aby „tento hodnotový nádor neutralizovaly“, řekl pro Die Welt.

Také z Rakouska se ozvaly kritické hlasy vůči Maďarsku. Evropský poslanec za lidovce kritizoval to, jak Orbán vedl volební kampaň. Řekl, že jeho volební výsledek nemůže ospravedlnit řeč antisemitismu, korupce a nacionalismu. Získat takovou politikou dvě třetiny hlasů je nebezpečné a je to výzva pro evropskou demokracii a přátele evropských hodnot. Orbánův Fidesz patří do rodiny křesťansko-demokratických stran, předseda Manfred Weber už Orbánovi gratuloval k „jasnému vítězství“.

Jeden ze sociálních demokratů, Josef Weidenholzer, naopak prohlásil, že je třeba se probudit, není možné tolerovat, aby se i nadále tunelovaly naše demokratické hodnoty. Orbán prý vytváří klima strachu a paniky a jeho politika ohrožuje státoprávní uspořádání Maďarska i demokracii. A také jsou tu jeho korupční skandály, uvedl Weidenholzer.

Nejen Orbánův názor na EU vzbuzuje skepsi. Amnesty International dala najevo obavy ohledně protiimigračního kurzu, neboť předpokládá, že po Orbánově vítězství bude posilovat politika proti lidským právům. Orbán v minulém období podle ní útočil na kritické hlasy a omezil lidská práva.

Amnesty prý bude nadále bojovat proti politice „my kontra oni.“ Není možné tolerovat umlčení kritických hlasů a vytvářet proti lidem na útěku atmosféru strachu a nepřátelství.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor –  EU2017EE Estonian Presidency – Tallinn Digital Summit. Arrivals, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62888398

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.