Orbán a jeho drtivé vítězství

Aktuálně:  Orbánova strana drtivě zvítězila i přes velkou volební účast. Další konkurenti zůstaly daleko za Fideszem, socialisté nasbírali 12 % hlasů.  Vítězství posílí protiimigrační koalici v rámci Evropské unie.

Maďarský Fidesz si zajistil drtivé třetí vítězství i přes velkou volební účast. Strana daleko předběhla Jobbik, dříve extrémně pravicovou stranu, která se posunula do středu, socialisté získali kolem 12 %.

Podporovatelé Orbána již v noci volali „Viktor, Viktor“, zatímco premiér uvedl, že se jedná o rozhodné vítězství, a že tak budou schopni bránit svou vlast. Pak nadšený dav zpíval hymnu.

Strana a Orbán budou vládnout počtvrté, předtím již vládli v letech 1998-2002 a následně v letech 2010 a 2018. Vysoká volební účast i déle otevřené volební místnosti měly dle předpokladu podpořit opoziční strany. Opozice směřovala k dobrému výsledku v Budapešti a dalších větších městech, ale Fidesz byl očividně schopen mobilizovat voliče ve venkovských oblastech.

Je pravděpodobné, píší Financial Times, že výsledek dále vyostří vztahy mezi Orbánem a EU, v posledních osmi letech EU kritizovala Maďarsko za centralizaci moci a oslabení demokratických brzd a protiváh. Oponenti se také obávají, že velké vítězství umožní premiérovi přitvrdit vůči nezávislým médiím, občanské společnosti a opozičním stranám a bude se snažit rozšířit svůj vliv na soudnictví, které Fidesz zatím ještě nekontroluje.

Orbánovo vítězství nejspíš dále posílí maďarskou vládu i její sympatizanty – Polsko a rakouskou vládnoucí koalici, která zahrnuje Svobodné – aby postupovaly proti migrační politice ještě důrazněji.

Velký úspěch ospravedlní Orbánův antagonistický postoj vůči Bruselu, migrantům a Sorosovi i dalším „údajným“ zahraničním nepřátelům, říká analytik Eurasia Group. Maďarsko je tedy přímo v centru té „divné skupiny“ spolu s Polskem a nyní i Itálií. Orbán je tak na kolizním kurzu vůči Macronovi a Merkelové, kteří se snaží reformovat a revitalizovat EU.

Fidesz a s ním spřízněná média vedly kampaň na základě údajného nebezpečí masové muslimské imigrace a spiknutí (původem maďarského) finančníka George Sorose, který má prý v plánu zaplavit Evropu jedním milionem imigrantů ročně. Orbán, který se v posledních letech dosti obrací doprava, se prezentoval jako ochránce křesťanské Evropy.

Takováto velká většina, navíc s tak vysokou volební účastí, se bude nejspíš prezentovat jako síla mandátu strany Fidesz. Opozice byla hodně rozdělená, i když některé strany se shodly na koordinaci v jednomandátových obvodech.

Rekordní volební účast vedla k tomu, že v mnoha obvodech se tvořily velké fronty a volební místnosti tak zůstávaly otevřeny déle, aby lidé mohli odvolit. V 11. obvodu Budapešti, kde obvykle vítězí Fidesz, se například volilo o tři hodiny déle. Na maďarských ambasádách a konzulátech se fronty voličů se táhly i několik set metrů. Účast v zahraničí byla velmi vysoká. Jeden z maďarských voličů v Londýně uvedl, že mu trvalo dvě hodiny, než odvolil, fronta byla dlouhá 650 metrů.

Budapešťský důchodce, který žije v centru města, přiznává, že volil Fidesz. Udělali toho za posledních osm let hodně, ti druzí – tím myslím bývalé vlády socialistů – ti jen kradli. Možná, že i Fidesz něco ukradl, připustil, ale také nám hodně dali, hodně pomohli rodinám, řekl.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.