Čas populistů: protivníci EU mobilizují

S maďarskými volbami je tábor protievropsky laděných populistů posílený. Daří se mu, protože má mobilizační téma: uprchlickou politiku a „pevnost Evropa“.

Komentátor Ralph Sina pro ARD Tagesschau píše o tom, že právě nyní mohou protivníci EU snadno vést protievropskou volební kampaň, protože mají téma: odpor proti uprchlické politice a vizi „pevnost Evropa“.

Není to ani šest měsíců, co měl Emmanuel Macron na Sorbonně plamennou řeč o tom, že jen EU může evropským státům nabídnout hrací pole v globalizovaném světě. Právě tím chce Macron kontrovat zastáncům Brexitu a také skeptikům v EU.

Ale i když teď má v nové německé vládě Macron partnera, reformní euforie není nijak není cítit, píše Sina.

Macron varoval před soustředěním se na rozdíly uvnitř Evropy a rozdílné názory. Jenže po úspěchu Macronových oponentů v Rakousku a Itálii se tábor těch, kteří podporují Viktora Orbána, dosti rozrostl.

Rakouský politolog Andreas Maurer k tomu říká, že i rakouský kancléř Sebastian Kurz o sobě prohlašuje, že je proevropský, aby hned v další větě formuloval anti-evropskou politiku.

Macronovi, Merkelové a Junckerovi čas na reformy rychle utíká, neboť již za rok půjde volební kampaň do Evropského parlamentu do horké fáze. A politolog Maurer se domnívá, že pravicoví populisté mají ve volbách v příštím květnu dobré vyhlídky.

Macronem plánovaná integrace předpokládá euro-rozpočet, společného ministra financí, společný evropský azylový úřad a počítá s kandidátkami, které by neměly národní charakter – to už se v éře Junckera nestihne, míní dále Sina. Odpor je příliš velký a silně artikulovaný například v Holandsku.

Mark Rutte, holandský premiér, sice nechal při Macronově návštěvě servírovat šneky a zajíce, ale zároveň dal najevo, že Macronovy vize nesdílí. Uvedl, že velké vize nevytvářejí ani práci, ani bezpečnost, jde spíše o tvrdou, postupnou práci.

V této pozici se Rutte těší podpoře dalších severních členů EU, kteří varují před tím, aby Německo a Francie postupovaly samy. A z tohoto sporu o jádro EU profitují protivníci, říká Maurer. Domnívá se, že pravicoví radikálové kolem FPÖ a Marine Le Penové posílí.

Protože na rozdíl od rozhádaných příznivců integrace jsou její protivníci zajedno: mohou prý vytvořit společný plakát na „pevnost Evropa“.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.