Na jižní hranici USA pokračuje nasazování Národní gardy

AP. Na americko-mexické hranici pokračuje nasazování jednotek Národní gardy z rozkazu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jednotky mají pomoci v boji s nelegální migrací, píše AP. Podle informací americké vlády sem během příštího týdnu přicestuje také ministryně pro domácí bezpečnost Kirstjen Nielsenová, aby provedla inspekci nové zdi, která v oblasti Nového Mexika vzniká.

Tyto kroky už vzbudily kritiku i protesty migračních aktivistů a také chválu od řady republikánských guvernéru států v oblasti hranice. Jedinou výjimkou je kalifornský guvernér Jerry Brown, který se ohledně vyslání členů Národní gardy s administrativou neshodl.

Prezident Trump řekl minulý týden, že na jižní hranici USA vyšle asi 2000 až 4000 členů Národní gardy vzhledem k tomu, že zde podle jeho slovo pokračuje „právní nepořádek“. Za březen došlo na jižní hranici k zatčení 50 tisíc lidí při přechodu hranice.

Trump také sdělil, že vyslání vojáků bude platit, dokud nedojde k pokroku s jeho projektem hraniční zdi, která je nyní zablokována v Kongresu. Ministr obrany Jim Mattis uvolnil prostředky až pro 4000 členů Národní gardy, a to do konce září.

Mexická strana hodnotí možnosti spolupráce se Spojenými státy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.