Cla Pekingu mohou pro USA znamenat snížení prodeje sóji v Číně až o 65 %

Aktuálně: Pokud Peking zavede slibovaná cla na sójové boby ve výši 25 %, tak dojde k velkému snížení prodeje tohoto produktu s dopadem pro venkovské oblasti USA. A ten by mohl být větší, než se očekávalo.

Američtí zemědělci se obávají obchodních sporů mezi Pekingem a Washingtonem, protože objem vývozu sójových bobů z USA do Číny by se mohl snížit až o dvě třetiny, pokud Peking skutečně zavede 25 % cla. Analýza z Purdue University v Indianě ukazuje, že dopad by mohl být větší, než někteří analytikové očekávají.

Výzkum počítá se střednědobým dopadem čínských cel v trvání čtyři až pět let. Předpokládá, že cla způsobí propad exportu sóji o 37 % a ekonomický dopad na převážně venkovské oblasti USA bude činit přes tři miliardy dolarů ročně.

Roční ztráta by byla stejná i pro Čínu, zato Brazílie by mohla získat 2,7 mld. dolarů ročně. Pokud by také Čína zavedla cla, vítězem se stane Brazílie.

Čína je hned po Kanadě druhým největším obchodním partnerem USA v oblasti zemědělství. Sója tvoří asi dvě třetiny amerického zemědělského exportu, je vyšší než export bavlny.

Investoři a diplomati doufají, že prezident Si postaví opatření a reformy tak, aby bylo možné vyhnout se obchodní válce, ale zatím nebyly žádné ústupky ani naznačeny.

Čína je největším importérem sóji na světě a k uspokojení poptávky dovoz z USA potřebuje. Země Latinské Ameriky a zejména Brazílie však rozšiřují produkci, takže čínská závislost na USA se může rychle snížit.

Čína už brazilskou sóju nakoupila v době, kdy se objevily první návrhy čínských cel a ceny se zvýšily. Evropané se naopak pod cenovým tlakem vrátili ke Spojeným státům a je možné, že tento trend bude ve středním období pokračovat, takže ztráta USA z podílu na trhu nebude tak velká.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.