Ekonomické problémy z nových sankcí jenom posílí ruskou vládu

Proč je pravděpodobné, že nové kolo sankcí jenom posílí současnou ruskou vládu? Snaha o to rozdělit ruskou elitu a její část postavit proto Kremlu nebere v potaz ruské reálie a nuance vztahů mezi společností, byznysem a vládou.

Vláda USA zavedla další sankce, píše redakční komentář Nězavisimoj gazety. Ty se nyní týkají 24 ruských manažerů, ředitelů státních a polostátních společností a velkopodnikatelů, které v USA považují za blízké Kremlu. Patří jsem jména jako Sulejman Kerimov, Viktor Velselberg, Oleg Děripaska, Vladimir Bogdanov a Andrej Kostin. Díky sankcím s nimi americké společnosti nesmějí obchodovat.

Toto omezení je dost citelné, míní Nězavisimaja dále. Všichni z výše jmenovaných i ostatní na seznamu podnikají v zahraničí, odkud pochází nemalá část jejich příjmů a účinek sankcí opravdu pocítí.

Když byl seznam celkem 210 lidí blízkých vládě a Kremlu v lednu zveřejněn, vyjadřovali se k němu v Rusku ironicky. Prý je to telefonní seznam na bázi „Kdo je kdo v ruské politice“. Teď byl ale seznam použit v praxi.

Hned po zveřejnění panoval mezi odborníky názor, že je nástrojem nátlaku na ruskou elitu, má ji rozdělit. Byl postaven na logickém předpokladu, že ti, kteří obchodují se Západem a budou sankcemi postiženi, se postaví proti Kremlu.

Jenže nebyly vzaty v potaz ruské politické reálie a nuance vztahů mezi společností, byznysem a vládou. Stejné to bylo i při první vlně protiruských sankcí v souvislosti s Krymem. I tehdy se předpokládalo, že zhoršení ekonomické situace v zemi vytvoří tlak na vládu zdola a donutí vládu změnit kurz. Nestalo se. Naopak, vláda získala plnou kontrolu nad politickou agendou, vytvořila protizápadní volební konsensus, marginalizovala nesystémovou opozici a získala pak rekordní podporu v parlamentních i prezidentských volbách.

Sankce proti velkému byznysu mohou mít dvoustupňový dopad. Rozkol na linii byznys a vláda představuje první stupeň. Vláda se může snažit o kompenzace ztrát byznysu za pomoci vnitřního trhu. Pak přijde druhý stupeň, ve kterém stát pomůže poškozeným „oligarchům“, v důsledku seškrtá financování sociálních programů a ve společnosti nastane nespokojenosti. Na občanech se sankce projeví každopádně, neboť všichni postižení podnikatelé patří k plátcům daní, tvůrcům pracovních míst a investorům.

Aby se předpoklad splnil, bylo by třeba, aby občané měli velmi konkrétní návyky v politickém myšlení a jednání. K nim patří, domnívá se Nězavisimaja dále, automatické převedení každého socio-ekonomického problému na požadavky vůči vládě, případně, pokud nejsou splněny, vede k volební podpoře opozice. V dnešní ruské společnosti tyto návyky nejsou zakořeněné a lidé věří argumentu, že se jedná o dílo západních nepřátel Ruska. Zkrátka, těžkosti jen posilují postavení vládnoucí elity, ne naopak.

Je pravděpodobné, že američtí politici to dobře vědí. Dalšími sankcemi pouze odpovídají na požadavky svého voličstva, které má obavy z „ruské hrozby“. Je třeba dodat, že tento požadavek původně zformulovali oni sami.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.