Rusko je v Sýrii hlavním geopolitickým výhercem

Situace v Sýrii je po ankarském jednání tří velmocí na straně Ruska a Asáda. Změní na tom něco americké rakety a další tlak amerických sankcí na finanční systém Ruska?

Syrský prezident zabil více než půl milionů svých krajanů a dalších 10 milionů vyhnal z domovů, píše Spengler pro noviny Asia Times. Spolu s Íránem plánuje proměnit etnickou a náboženskou tvář Sýrie a změnit původní rovnováhu ve prospěch šíitských osadníků, od Libanonu až po Pákistán. Když se nyní Turecko vzdalo svých záměrů a omezilo podporu protirežimních sunnitských rebelů výměnou za volné ruce k potlačení územních požadavků Kurdů, je Asád vítězem sedmileté války v Sýrii. Po jednání prezidentů Putina, Rúháního a Erdogana v Istanbulu a po Trumpově prohlášení, že USA Sýrii nechá „ostatním“, byl osud země zpečetěn, myslí si autor, i když velmoci se mezi sebou budou dál přetahovat a jejich zástupci se budou navzájem zabíjet. Problém byl vyřešen bez přispění Washingtonu.

Pak ale bylo v syrském městě Dúmá ohlášeno 70 mrtvých a dalších 500 lidí vykazuje symptomy otravy chemickými zbraněmi. Pravděpodobně se jednalo o směs chlóru a sarinu. Není jasné, proč by Asád používal chemické zbraně v situaci, kdy vyhrává. Oba plyny jsou jednoduché na výrobu, údajně je v minulosti využívali syrští rebelové i Islámský stát. Sarin byl poprvé použit v roce 1995 teroristy v Japonsku.

Rakety na Sýrií?

Cokoliv se stalo, dává to prezidentu Trumpovi možnost „zahrát si v dalším televizním seriálu“. Trumpovo varování, aby se Rusko připravilo na krásné a nové rakety, by nemuselo budit v Rusku obavy, kdyby v Sýrii nemělo asi 5000 vlastních vojáků. Rusko naopak varovalo, že americké rakety vystřelené na Sýrii v rámci protiraketového systému S-400 sestřelí. Nicméně, je velmi nepravděpodobné, že by Rusové americké rakety sestřelili, pokud by přímo neohrozily ruské vojáky v Sýrii. Pokud by totiž Rusko sestřelilo všechny nebo téměř všechny americké střely, pro Moskvu nevyzpytatelný Trump by byl ponížen, Spojené státy by ztratily tvář a vyprovokovalo by je to k odvetě. USA zatím nijak nekonfrontovaly schopnosti systému S-400 a jejich konkrétní demonstrace by mohla vést ke změně situace.

Podle autorova názoru Rusko nezajímá, kolik syrských terčů Američané zasáhnou a zničí. Vzhledem k tomu, že v regionu narůstá nejistota a rostou ceny ropy, Rusko se stává největším výhercem.

Americké sankce proti ruským společnostem a miliardářům, které přivedly rubl k jedenáctiprocentnímu poklesu, představují pro Moskvu zdroj podráždění, nic víc. Rusko má nyní přebytek běžného účtu v hodnotě 2 % HDP, což z něj dělá čistého věřitele zbytku světa, podle autora v dané situaci nepotřebuje zahraniční finance a může se bez nich obejít. Deficit ruského rozpočtu je asi 2 % HDP (versus 5 % v případě USA).

USA se využití finančního systému k politice nemusí vyplatit

Nové sankce omezují přístup některých ruských společností k systému založenému na dolaru, takže producent hliníku Rusal nejspíš nedokáže příští týden zaplatit 13 milionů dolarů v akciích. To ale nejsou pro ruskou ekonomiku fatální problémy, ve střednědobém plánu se Rusko může spolehnout na alternativní metody zúčtování ve spolupráci s Čínou. USA mají stále možnost uzavřít přístup konkrétních států i firem k dolarovému systému zúčtování, je to ale nebezpečná zbraň, protože pobídne některé další země k hledání alternativních platebních mechanismů.

Dost se spekuluje o možnostech čínského yüanu jako rezervní měny, která by konkurovala dolaru za použití alternativních zúčtovacích (clearingových) mechanismů. V praxi ale rezervní měna potřebuje velký, různorodý a svobodný kapitálový trh a Číně bude ještě nějaký čas trvat, než ho vybuduje, takže současné politické kroky USA pohánějí Rusko i Čínu, aby postupovaly rychleji.

Pokud dolar jako rezervní měna dostane konkurenci, bude to znamenat, že už si americká vláda nebude půjčovat tak levně. V situaci, kdy USA potřebují ročně 1 bilion dolarů ve federálních půjčkách, což je obrovská zátěž, využívání finanční moci k politickým cílům se jim nemusí vyplatit.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.