Jeremy Corbyn: Další intervence v Sýrii představuje riziko eskalace

Aktuálně: Publikujeme prohlášení lídra britských labouristů Jeremy Corbyna k aktuální situaci v Sýrii. 

Další britská vojenská intervence v otřesné mnohostranné válce v Sýrii představuje riziko eskalace již tak ničivého konfliktu. 

Zdá se, že vláda čeká na instrukce od prezidenta Donalda Trumpa, jak dál postupovat. Avšak americká administrativa vysílá znepokojivě protichůdné signály.

Dokonce i ministr obrany USA James Mattis prohlásil, že „nemáme důkazy“ a varoval, že další vojenská akce by situaci „vyhrotila mimo kontrolu“.

Ministři by své stávající návrhy měli předložit parlamentu. A Británie by měla tlačit na to, aby úděsné chemické útoky z minulého víkendu byly podrobeny nezávislému vyšetřování vedenému OSN a pachatelé tak byli pohnáni k zodpovědnosti.

To, co je naléhavě zapotřebí, není další vojenská akce, nýbrž koordinované mezinárodní úsilí o zastavení palby a dojednané urovnání pod záštitou OSN. Humanitární prioritou musí být zastavení zabíjení na všech stranách.

Potřeba znovuobnovit skutečná vyjednávání o míru a inkluzivním politickém urovnání syrského konfliktu, včetně stažení všech zahraničních vojsk, nemůže být naléhavější. Musíme vynaložit veškeré úsilí, jakkoli obtížné to bude, abychom toho dosáhli.

Ilustrační obrázek: Autor – Sophie J. Brown – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51003815

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.