Šéfka MMF varuje, že obchodní válka může roztrhat globální ekonomiku na kusy

Aktuálně: Šéfka MMF varovala před protekcionismem v globálním hospodářství. Zatím platí, že ekonomika roste a vyhlídky jsou optimistické. Jenže protekcionismus by mohl další růst ohrozit.

Lagardeová uvedla, že všechny státy by se měly vyhnout protekcionismu.

Christine Lagardeová varovala, že pravidla, která určují globální obchod, jsou v ohrožení, že mohou být „roztrhána na kusy“ protekcionistickými silami. Bylo by to kolektivní politické selhání, řekla šéfka MMF na univerzitě v Hong Kongu a varovala nejen před obchodní válkou, ale i před rychlým nárůstem veřejného a soukromého dluhu.

Nadále ovšem platí, že globální ekonomika silně roste a vyhlídky na období 2018-2019 zůstávají optimistické. Systém pravidel a sdílené odpovědnosti multilaterálního obchodu změnil celý svět, nyní je ale ohrožen. Její obavy zazněly jen krátce před setkáním ministrů financí z celého světa ve Washingtonu, kde budou probírat, zda „se stahují mračna“.

Lagardeová vyzvala ke zdvojnásobení úsilí o snížení obchodních bariér a požaduje řešení sporů, aniž by došlo na výjimečná opatření. Lagardeová tak zkritizovala úvahy Trumpovy administrativy, ale obula se i do německé obchodní nerovnováhy a do nedostatečné ochrany duševního vlastnictví a neefektivních státních dotací v Číně.

Cla podle ní povedou nejen ke zdražení výrobků a omezenějšímu výběru, zabrání navíc obchodu, aby hrál pozitivní roli v navýšení produktivity a rozšíření nových technologií. Lagardeová vyzvala všechny země, aby se vystříhaly protekcionismu. Ohledně Trumpovy administrativy a její posedlosti obchodním deficitem s Pekingem uvedla, že je to výsledek komplikovaných globálních nabídkových řetězců, v nichž má zase velké deficity Čína, která dováží součástky. K USA Lagardeová navíc řekla, že by mohly pomoci vypořádat se se zvýšenou globální nerovnováhou tak, že budou omezovat dynamiku svých veřejných výdajů a zvýší příjmy – to by pomohlo snížit fiskální deficity.

Naopak Německo by mělo využít nadměrné úspory, které pohánějí jeho obchodní přebytek, aby navýšilo svůj potenciál, včetně investic do fyzické a digitální infastruktury.

V části projevu věnované Číně prohlásila, že reformní balíček obchodní politiky musí zahrnovat lepší ochranu duševního vlastnictví a snížení distorzí způsobených preferencemi státních firem. Lagardeová také zdůraznila význam růstu veřejného i soukromého dluhu. Podle výzkumu MMF dosáhl historického rekordu 164 bilionů dolarů, ve srovnání s rokem 2007 je vyšší o 40% a Čína samotná nese odpovědnost za 40% tohoto nárůstu. Pokud se státy nebudou dostatečně snažit o snížení dluhu, budou zranitelnější vůči šokům, to se týká i bank a korporátního sektoru, ve kterém dluh rostl opravdu rychle, zejména v Indii a Číně.

Ilustrační obrázek: Autor – World Economic Forum from Cologny, Switzerland – The Global Economic Outlook: Christine LagardeUploaded by January, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24234745

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.