Urychlilo hnutí ANO návrat ČSSD do „velké“ politiky?

Zdeněk Vopat píše o důsledcích náhlého rozhodnutí hnutí ANO vrátit se k jednání se sociálními demokraty. O čem svědčí a jakou šanci dostává nyní znovu sociální demokracie?

12. dubna se hnutí ANO rozhodlo obnovit vyjednávání o vládě s ČSSD. Stalo se tak poté, co někteří představitelé ANO vyslovili své zásadní výhrady proti vyjednávání o vládě za podpory KSČM a SPD.

Tento výsledek znamená porážku pro Andreje Babiše, neboť se ukázalo, že nemá své hnutí pevně pod kontrolou. Připočteme-li k tomu i odchod z politiky jeho významných představitelů jakými jsou primátorka hlavního města prahy Krnáčová a ministr spravedlnosti Pelikán, začíná se nám rýsovat možný počátek konce tohoto politického uskupení.

V každém případě se politické hnutí ANO vmanévrovalo do situace, kdy se stalo závislým na podpoře ČSSD, která může přijít z daleko razantnějšími požadavky nežli doposud.

Problémem je, že hnutí ANO nemůže sestavit vládu za podpory jiných subjektů, pro ně je nepřijatelná osoba Andreje Babiše na pozici předsedy vlády. Nelze předpokládat, že by se Andrej Babiš byl ochoten této funkce vzdát.

Pokud bude ČSSD schopna správně použít rozdané karty, stane se klíčovým hráčem, který bude ovlivňovat chod této země v nynějším volebním období. Sociální demokracie tak bude moci být pověstným jazýčkem na vahách, podobně jako tomu byla v minulosti KDU-ČSL. Navíc Andrej Babiš nebude již moci svalovat neúspěchy vlády na svého koaličního partnera, neboť sociální demokracie bude moci Andreji Babišovi vždy pohrozit svým odchodem z jeho vlády. Zvolí-li ČSSD správnou strategii, může z této situace profitovat nejen během tohoto volebního období, ale i v následujících volbách. Svým včerejším rozhodnutím tak hnutí ANO otevřelo sociálním demokratům možnost k návratu do „velké“ politiky. Nyní bude záležet jen na ČSSD, zda dokáže této šance využít.

Ilustrační obrázek: Autor – Packa – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5088320

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.