Vyhrožování amerického prezidenta: Trump utržený ze řetězu

Tweety amerického prezidenta, ve kterých vyhrožuje Rusku, představují novou kvalitu Trumpova instinktivního jednání. A spolu s tím, že se obklopuje poradci, kteří mu potvrdí jeho instinkty, je to také velmi nebezpečné.

Martin Ganslmeier píše pro ARD Tagesschau o tom, že americký prezident vyměnil všechny kritické poradce a následuje svůj instinkt. Vyhrožovat Rusku raketovým útokem je neslýchané. Jeho motiv nemá moc co do činění s děním v Sýrií.

V těchto dnech vidíme „nového“ amerického prezidenta, americká média hovoří o „Trumpovi utrženém ze řetězu“. Rozumné poradce ze svého okolí propustil, případně vynervovaní odešli sami. Jejich nástupce hledal Trump podle toho, jestli budou jeho mínění podporovat.

Trump je přesvědčen, že bude úspěšnější, když bude věřit svým instinktům, místo aby naslouchal kritickým poradcům ve svém okolí. Jen tak je možné vysvětlit jeho neslýchané vyhrožování přes Twitter: Připrav se Rusko. Protože rakety přijdou: krásné, nové a inteligentní.

Je pravda, že i dříve posílal Trump pochybné ranní vzkazy přes Twitter. Ale tohle je nová kvalita, píše Ganslmeier. To, že prezident a hlavní velitel amerických ozbrojených sil píše jiné jaderné velmoci přes Twitter a vyhrožuje jí raketovým útokem, není možné vykládat, jako v případě tweetu vůči Severní Koreji, jako vyjednávací taktiku. Z takových výhrůžek pocházejí nedorozumění, která pak mohou rychle eskalovat.

Americký prezident jedná nejen nezodpovědně, ale dělá přesně to, co vytýkal svému předchůdci Obamovi –  vojenské kroky oznamuje předem.

Ministr obrany Mattis musel být stejně tak šokován vyjádřeními svého prezidenta, jako hlavní politici Kongresu. Mattis nyní musí připravit vojenský odvetný úder proti syrskému diktátorovi, a to ve shodě s Francií, Británií a dalšími spojenci.

Odvetný úder přijde, o tom už ve Washingtonu nikdo nepochybuje. Ale není s tím, což je pro Trumpa typické, spojena jakákoliv strategie týkající se Sýrie. Ba právě naopak, vždyť teprve před týdnem – rovněž bez dohody s ministrem obrany –  Trump oznámil, že USA své vojáky ze Sýrie stáhnou.

Za Trumpovými kopáním kolem sebe je ovšem vnitřní politický motiv: vyšetřování Ruska zvláštním vyšetřovatelem Muellerem. Vojenský úder na Sýrii může od zpráv ohledně spojení s Ruskem odpoutat pozornost. Trump se musí obávat, že po razii u jeho osobního advokáta se v zabavených materiálech najdou i nepěkné věci.

Stále se americkému prezidentovi předhazovalo, že je vůči Rusku a Putinovi příliš poddajný. Nyní je ovšem nebezpečí, že to Trump bude chtít „překompenzovat“, aby ukázal, že s Putinem není kamarád a že může vůči Rusku ukázat sílu.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.