Merkelová bagatelizuje neshody ve velké koalici

Aktuálně: V nové německé vládě to jiskří, i když se kancléřka Merkelová snaží o to roztržky bagatelizovat. Zdroje sporu? Uprchlíci, právo a pořádek, budoucnost sociálního státu.

Nová vláda se hádá kvůli uprchlíkům, právu a pořádku i budoucnosti německého státu blahobytu.

Kancléřka Angela Merkelová bagatelizuje roztržky, které se objevily ve velké koalici, s tím, že spory jsou nevyhnutelné a ministři by se nyní měli věnovat řízení země. Uvedla, že je jasné, že je čeká hodně práce, všichni budou muset zabrat a nebude čas na nic moc jiného.

První týdny vlády Merkelové byly ve stínu sporů nad řadou témat: uprchlíci, role islámu v Německu, právo a pořádek, budoucnost státu blahobytu. Děje se to v situaci, kdy všechny strany chtějí zdůraznit svou odlišnost, protože voliči mají problém je od sebe vůbec rozeznat.

SPD říká, že právě to, že byla nerozeznatelná, byl hlavní důvod jejího slabého výsledku ve volbách do Bundestagu, nejhoršího v poválečné historii. Třetina členů strany volila ve stranickém referendu proti spojení s konzervativci.

Horst Seehofer otevřel další spor, když jako zástupce CSU s rezortem vnitra řekl, že Islám nepatří k Německu, což vyvolalo odezvu jak v CDU, tak v SPD.

Nový ministr zdravotnictví, Jens Spahn, standardní představitel konzervativního křídla, zase vyvolal furore tím, že řekl, že v řadě spolkových zemí jako Essen, Berlín a Duisburg zkolabovalo právo a pořádek. Spahn, který je někdy vnímán jako možný nástupce Merkelové, řekl, že někdy má člověk dojem, že stát buď nemůže, nebo nechce vymáhat zákony.

Merkelová připustila, že třenice jsou nevyhnutelné, protože koaliční strany se snaží odlišit a být tak „rozpoznatelné.“ Jsme různé osobnosti z různých stran, dodala Merkelová, i naše fundamentální představy jsou různé, ale stále je tu vůle dosáhnout dohody.

Merkelová stanovila pro novou vládu priority, například dosažení plné zaměstnanosti do roku 2025. Rozpočet by měl být schválen v květnu, plánuje se vyrovnaný, čímž se navazuje na Schäubleho.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.