Stala se KSČM „stranou mírného pokroku v mezích zákona“?

Zdeněk Vopat se ptá na to, jak se vlastně profiluje dnešní KSČM pár dní před stranickým sjezdem a v rámci jednání o podpoře Babišovy vlády.

Ve středu večer jsme se dozvěděli, že KSČM bude jednat s ANO a SPD o vládě. I když ve čtvrtek se vedení hnutí ANO rozhodlo, že raději obnoví jednání s ČSSD, stále se případná vláda bude muset při hlasování o důvěře vládě opírat o podporu KSČM, neboť ostatní politické strany (s výjimkou SPD) odmítají podpořit vládu pod vedením Andreje Babiše. Ovšem hnutí ANO se vyslovilo proti spolupráci s SPD.

V tomto případě se jeví pouze jediná realistická vládní konstelace, tj. menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD s tichou podporou komunistů. Bylo by sice teoreticky možné, aby hnutí ANO netrvalo na požadavku, aby se Andrej Babiš stal předsedou vlády, což by pak rozšířilo jeho koaliční potenciál, ale takováto dohoda by ohrozila mocenský vliv Andreje Babiše. Jak totiž ukázalo včerejší jednání Babišova hnutí, Andrej Babiš nemá své politické uskupení pevně pod kontrolou.

Za této situace se tak KSČM nabízí unikátní příležitost, jak prosadit některé svoje radikální požadavky. Ovšem jak se zdá z vyjádření předsedy komunistů Vojtěcha Filipa, tato strana žádné radikální požadavky vznášet nehodlá. Jak totiž napsal v minulých dnech deník KSČM Haló Noviny, „Podle Filipa by nebylo dobré začínat jednání úplně od začátku. »Naše priority zůstávají stejné: zákon o všeobecném referendu, růst minimální mzdy a s tím spjatá aktivní měnová politika, která zajistí růst mez, pravidelná valorizace důchodů, ochrana přírodních zdrojů a vod,«“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.“

Na tomto vyjádření je zarážejících několik věcí:

  1. Vojtěch Filip svým vyjádřením formuloval priority KSČM, při tom však není jisté, zda obhájí svoji funkci předsedy strany na jejím 10. sjezdu, který se bude konat za několik dní. Je možné se ptát, jak může priority KSČM určit lídr, který však nemá své zvolení jisté? Nebo, že by snad existovala shoda mezi špičkami komunistů, že ať bude jejím předsedou kdokoliv priority této strany při jednání s hnutím ANO se nezmění?
  2. Pokud jsou toto jediné požadavky KSČM, dalo by se říci, že až na zákon o všeobecném referendu, se její cíle nijak neliší od požadavků ostatních parlamentních stran. Nedovedu si představit politickou stranu, která by otevřeně řekla, že si v době ekonomické prosperity nepřeje růst mezd, valorizaci důchodů a ochranu přírodního bohatství.

KSČM se v minulosti prezentovala jako radikální či antisystémová strana. Zdá se však, že ve skutečnosti se z ní stala strana, která neusiluje o radikální změnu systému, nýbrž o jeho kosmetickou modifikaci. Toto vyjádření Vojtěcha Filipa vytváří dojem, že se komunisté stali „stranou mírného pokroku v mezích zákona“.

Nabízí se otázka, proč by měl levicový volič vlastně KSČM volit? Čím se tato strana odlišuje od ČSSD? Obě strany se prezentují jako strany levicové, obě strany byly ochotné jednat s hnutím založeným oligarchou obviněným z korupčního jednání, což je zejména problematické pro stranu, která se otevřeně hlásí k odkazu Karla Marxe. Ovšem mezi KSČM a ČSSD je jeden zásadní rozdíl. Ostatní mainstreamové strany jsou ochotny spolupracovat s ČSSD, ale s komunisty nikoliv.

Vzhledem k tomu, že Andrej Babiš je nucen vyjednávat i s KSČM, mohla by tato strana vystoupit s konkrétními radikálními požadavky, které by ji odlišily od ostatních politických uskupení.

Těmito požadavky by mohly být například zrušení platby za léky, „zrušení plateb u zubního lékaře, přijetí zákona, který by zakazoval umístění cizích armád na našem území, konfiskace majetku u závažných majetkových trestných činů, přičemž u těchto trestných činů by neplatila promlčecí lhůta atd.

Vypadá to, že s takovými to či podobnými „radikálními“ požadavky KSČM na jednání s Andrejem Babišem nepřichází. Levicovému voliči se může zdát, že pro komunisty je dostatečným úspěchem, že tato strana je „tzv. „u toho“. Vypadá to, že KSČM chybí to nejpodstatnější – vize změny, kterou chce prosadit. Bez srozumitelné vize změny však nemůže žádná politická strana dlouhodobě existovat. Bez ohledu na to, kdo je nebo bude jejím předsedou.

Ilustrační obrázek: Autor –  Chabe01 – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54270072

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.