Čína předvedla svaly na moři

Námořní přehlídka v Jihočínském moři předvedla nové vybavení čínského námořnictva ve velkém. Podle čínských novin má Čína největší flotilu od dob admirála Čeng Che před 600 lety. 

Čínské námořnictvo předvedlo minulý týden svou sílu při přehlídce v Jihočínském moři, uvádí článek Franka Chena pro Asia Times.

Přehlídka ukázala námořní sílu Číny za přítomnosti čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a televizních kamer. Události se účastnilo více než 10 tisíc vojáků na 48 námořních lodích se 78 letadly. Prezidenta před televizními kamerami pozdravil hlasitý sbor nastoupených vojáků. Podle pozorovatelů byla přehlídka zaměřena hlavně na domácí publikum. Jejím cílem bylo ukázat výsledky reforem od roku 2012, kdy Si převzal odpovědnost za Čínu.

Rozsah přehlídky i předcházejícího třídenního vojenského cvičení byl nečekaný. Podle čínských novin se jedná o největší námořní flotilu za posledních 600 let, od doby admirála Čechg Che, který se vydal v době dynastie Ming na expedici do jihovýchodní Asie.

Čínský prezident se nalodil na raketový torpédoborec Čchang ša, který byl uveden do provozu v roce 2015. Představuje čínskou verzi systému Aegis, novou generaci útočných zbraní moře-země-vzduch, používající vertikální raketové panely a sofistikované datové a řídící systémy.

Čínská armáda má nyní celkem pět těchto torpédoborců a dalších osm je ve výrobě.

Podle informací agentury Xianhua přehlédl Si celkem sedm válečných skupin s úkoly, které zahrnovaly obojživelné ofenzívy, útoky na lodě i na ponorky, útoky pod vodou, obranu pobřeží a logistické zásobování. Celkem pět skupin čínského letectva předvedlo průzkum, časné varování a útoky vzduch-voda.

Velký zájem na sebe strhly moderní jaderné ponorky Liao-ning, když doprovázely skupiny lodí na začátku přehlídky. Jednalo se o mediální debut strategických ponorek 094A, které jsou vyzbrojeny celkem 12 mezikontinentálními balistickými střelami, každá z nich má dolet 7 400 km. Dávají tak poprvé Číně věrohodný potenciál jaderného úderu z moře.

Vedle toho byly k vidění také ponorky typu 093B, které jsou vybaveny vertikálními raketovými panely a jsou mnohem tišší než předcházející typy. Podle pozorovatelů námořnictvo předvedlo svoje nejnovější vybavení.

Mezitím prezidentka Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen provedla plánovanou inspekci jednotek na námořní základně na jihovýchodě ostrova. Podle informací ministerstva obrany Tchaj-wanu ale inspekce neměla nic společného s přehlídkou ČLA.

Čínská armáda také oznámila, že tuto středu se v oblasti tchajwanské úžiny bude konat vojenské cvičení za použití ostré munice – jedná se o oblast, která je asi 20 km od pobřeží Číny a 40 km od ostrova Kinmen, který kontroluje Tchaj-wan.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.