Masové protesty proti vládě v Maďarsku

Aktuálně: V Budapešti došlo o víkendu k velkým protestům proti vládě Viktora Orbána. Protestující požadují nové volby za férových podmínek a připomněli, že ne všichni Orbána v maďarské společnosti podporují. 

Desítky tisíc lidí se sešly v Budapešti, aby protestovaly proti znovuzvolení Viktora Orbána a vyjádřily obavy z toho, že vláda omezí demokratické svobody v zemi. Napsala o tom agentura Bloomberg.

Protest, který prošel centrem Budapeště, byl jeden z největších protivládních protestů za poslední roky. Protestující požadovali opakování voleb a kritizovali, že současný volební systém nahrává současné vládě. Volali také po opakování protestů příští týden. Opoziční strany v Maďarsku vyzvaly k prošetření nejasností během voleb.

Orbán minulý týden získal drtivé vítězství pomocí slibů, že bude bojovat proti migrační politice Evropské unie a že omezí organizace občanské společnosti. Od roku 2010, kdy je Orbán u vlády, centralizoval svou moc v zemi prostřednictvím kontroly nad nezávislými institucemi jako jsou soudy a média.

Podle jedné z účastnic protestů je důležité ukázat, že Orbán nemá podporu všech občanů, a to zvláště v době, kdy se Orbán snaží umlčet veškerou kritiku.

Tato demonstrace ukázala hlubší rozdělení v maďarské společnosti. Orbán získal podporu kolem 50 % voličů a podařilo se mu zajistit si supervětšinu v parlamentu. To znamená, že může prosadit jakýkoliv zákon a nepotřebuje souhlas opozice.

Provládní média spojila protesty s osobou George Sorose, který Orbánovi během volební kampaně posloužil jako hlavní terč kritiky.

Provládní deník, který vlastní jeden z Orbánových spojenců, publikoval seznam lidí spojených se Sorosem. Jednalo se o seznam stovek známých lidí z oblasti akademického života, žurnalismu a občanského aktivismu.

Evropský parlament nyní projednává možnost odejmout Maďarsku hlasovací práva v EU vzhledem k tomu, že současná vláda podle kritiků představuje ohrožení evropských demokratických hodnot. EP by měl o této otázce hlasovat letos v září.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.