Německo vyvolává u Macrona frustraci

Macron v Německu narazil. Němečtí politici se staví velmi vlažně k reformním návrhům francouzského prezidenta ohledně eurozóny. Například frakce CDU/CSU odmítá všechny body Macronova plánu: stabilizační mechanismus, záchranný deštník i rozpočet eurozóny.

Wolfgang Münchau píše pro Financial Times o tom, že ve skutečnosti už Paříž a Berlín nejsou přirození spojenci.

Francouzsko-německé líbánky skončily. Na začátku roku Merkelová a Schulz, který tehdy vedl německou sociální demokracii, souhlasili, že Německo vstoupí s Macronem do rozhovorů týkajících se reformy eurozóny. Ale jak se ukázalo, tato agenda byla projektem pouze pana Schulze, nikoliv SPD. Když jako předseda strany v únoru skončil, strana ztratila zájem. Velká koalice znovu vládne, nyní ale bez jediného zajímavého projektu, který by ospravedlňoval její existenci, myslí si Münchau.

Olaf Scholz, nový ministr financí za SPD, se k ideji reforem staví dosti vlažně. V tématu evropského systému pojištění vkladů je podobně skeptický jako byl Schäuble. A opozice vůči reformám eurozóny uvnitř CDU, ale i CSU, je stále vysoká. Skupina CDU/CSU v německém parlamentu odmítá skoro všechny body Macronovy agendy. Nechtějí ani rozšířený Evropský stabilizační mechanismus, ani záchranný deštník, ani rozpočet eurozóny. A podobně jako Scholz odmítají evropský systém pojištění vkladů, dokud se italským bankám nepodaří odstranit ze svých bilancí většinu špatných úvěrů. A pro Řecko samozřejmě nechtějí úlevu z dluhu. Jediná reformní myšlenka s jakous takous podporou je fiskální „zarážka“ pro fond, který má řešit problémy bank, což se ale mělo stát už před drahnou dobou, píše Münchau.

Vzkaz je tedy jasný: Německo říká Macronově reformě eurozóny NE, alespoň jejímu základu. Možná se něco maličko podaří vyjednat, třeba maličkatý rozpočet eurozóny, který nebude mít žádný makroekonomický význam.

Německo navíc vyloučilo svou účast na vojenské akci proti Sýrii.

Francie je nyní v pozici, před níž varovala Marine Le Penová. V měnové unii, v níž hlas Francie znamená jen málo, a v geopolitické situaci, kdy je Británie spolehlivější partner než EU, myslí si Münchau.

Macronova nadšená podpora pro evropskou integraci kontrastuje s nezměněnou politickou realitou: Německo a Francie už nejsou přirozenými spojenci. Na rozdíl od Francie jsou v Německu proevropsky orientované strany na ústupu. Strana Merkelové ztratila milion voličů ve prospěch FDP a AFD, což jsou strany, které chtějí politiku, která by eurozónu zničila.

60 poslanců CDU/CSU volilo v roce 2015 proti programu pro Řecko. Kdyby k takovéto situaci došlo dneska, velká koalice už nemá většinu.

Znamená to ale, ptá se Münchau, že je reforma eurozóny nemožná? Nikoliv.

Červnová lhůta pro reformy byla vybrána z toho důvodu, že Macron chce předvést něco konkrétního před evropskými volbami v květnu 2019.

Münchau přiznává, že on sám je pro reformu eurozóny, ale nyní se nachází v neobvyklé pozici a velí k taktickému ústupu. Je prý potřeba čekat na lepší moment k prosazení dvou témat, která jsou skutečně důležitá, a která nyní v agendě nejsou: vytvoření jednotného bezpečného aktiva, nebo eurozónové obligace a právní a politické oddělení národních vlád a bank.

Reformátoři by si měli uvědomit, že velké a dlouhodobé přebytky běžného účtu severních zemí eurozóny znamenají, že jsou zranitelné vůči náhlým přerušením obchodních toků. Ale jen existenční krize, která by ohrozila přežití eurozóny, může vést k tomu, že se v severních zemích bude uvažovat jinak. Výrazně velký přebytek běžného účtu znamená, že jste silní v dobrých časech, ale slabí ve špatných časech. V současností není možné získat ústupky od Německa či Nizozemska. Alternativou je vyplýtvat vzácný politický kapitál na slabé reformy, varuje Münchau.

Navíc by se musely akceptovat podmínky, které mohou přispět k finanční nestabilitě, jako německé požadavky na poloautomatickou restrukturalizaci dluhu nebo stropy na držbu suverénních dluhopisů bankami. Jestliže alternativou je velký skok špatným směrem, pak zůstat na místě je relativní pokrok.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – EU2017EE Estonian Presidency – Emmanuel Macron, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62887988

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.