Protesty v Katalánsku za propuštění separatistů

Aktuálně: Také v Katalánsku se během víkendu protestovalo. Barcelonské protesty volaly po propuštění zatčených katalánských separatistů a za práva, svobody, demokracii a jednotu.

V Barceloně demonstrovaly si tři stovky tisíc lidí za propuštění zatčených katalánských separatistů. Většina strůjců snahy o odtržení Katalánska jsou ve vězení, nebo prchli do zahraničí.

Stovky tisíc zastánců nezávislosti Katalánska požadovali propuštění svých politických představitelů. Účastníci demonstrace mávali žluto-červeno-modrými vlajkami Katalánska, na obrovském banneru bylo napsáno: za práva a svobody, za demokracii a jednotu – chceme je mít znovu doma. Policie odhaduje počet účastníků na 315 tisíc.

Demonstrace v Barceloně byla svolána hnutím Národní katalánské shromáždění a separatistickou organizací Omnium. Jejich předsedové jsou nyní ve vyšetřovací vazbě.

Usilování o nezávislost uvrhlo bohatý region Španělska do nejtěžší politické krize posledních desetiletí a zlepšení situace není ani půl roku po referendu o nezávislost v dohledu. Strany, které usilují o nezávislost, znovu v prosincových volbách získaly většinu.

Španělsko nyní naléhá na německou vládu kvůli vydání Carlese Puigdemonta. Španělské úřady dodaly generálnímu zastupitelství ve Šlesvicku-Holštýnsku nové informace, podle nichž je vzpoura, ze které je Puigdemont obviněn, v tomto konkrétním případě trestná i v Německu.

Ministr spravedlnosti Španělska uvedl, že španělské zastupitelství může doložit, že Puigdemont se dopustil nutného úrovně násilí, aby byl obviněn ze vzpoury, jejímž ekvivalentem je v Německu velezrada.  Podle deníku El País se jedná o videonahrávky a také o policejní zprávy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.