Brazilské paradoxy? Lula da Silva je ve vězení a jiný figurant korupčního skandálu kandiduje

Boj s korupcí v Brazílii a v Latinské Americe je na křižovatce. Otázkou totiž je, zda tu platí spravedlnost pro všechny, nebo se jenom stala nástrojem politického boje? 

Pokud chceme rozumět tomu, proč je vyšetřování korupční kauzy „Mytí aut“ v Brazílii a v celé Latinské Americe na křižovatce, je nutné si uvědomit následující, píše Brian Winter pro America Quaterly.

Lula da Silva je ve vězení. Fernando Collor kandiduje na prezidenta.

Collor byl v letech 1990 až 1992 prezidentem a rezignoval díky skutečně epickému korupčnímu skandálu, který zahrnoval soukromé letadlo s názvem „Černý netopýr“, dům s osmi umělými vodopády a zradu největší – obvinění vlastním bratrem. Collor všechno popřel a počkal si na svůj politický comeback, který začal v roce 2006, kdy byl zvolen do Senátu. Zde působí dokonce jako předseda výboru pro zahraniční věci. A letos v lednu oznámil svoji prezidentskou kandidaturu, přičemž davům sdělil, že „nyní je důležité se dívat dopředu“. Tato slova mají zřejmě více než jeden význam.

Momentálně má Collor podporu asi 2 % voličů a nemá šanci stát se prezidentem, ale to není to nejdůležitější. Pro mnohé Brazilce je právě Collor symbolem všeho, co je špatně v politice jejich země a nefér vzhledem k jeho novému obvinění z korupce.

Nejsou žádné důkazy, že by se Collor nějak změnil. Federální policie v roce 2015 v jeho domě zabavila jedno Ferrari, jedno Porsche a jedno Lamborghini. Collor byl obžalován z korupce a praní špinavých peněz v rámci vyšetřování případu „Mytí aut“ minulý srpen. Jako vždy popřel, že by udělal cokoliv špatného. A protože v Brazílii platí speciální právní ochrana známá jako foro privilegiado, které chrání tisíce brazilských držitelů politických úřadů, Collor je na svobodě a nechystá se proti němu v nejbližší době, jestli vůbec někdy, soudní řízení.

Znechucení ohledně této beztrestnosti roste celé roky, po uvěznění Lula da Silvy však dostává nový význam. Lula také chce kandidovat na prezidenta, a na rozdíl od Collora Lula by v případě, že by mohl kandidovat, nejspíš zvítězil. Nyní jde o to, zda spravedlnost platí pro všechny, jinak ztratí celé antikorupční hnutí v Brazílii smysl a zkolabuje.

Krom Collora nabízí brazilská politika celou plejádu podobných případů. Podle informací Agence France-Presse je dnes více než polovina z 81 brazilských senátorů a víc než třetina poslanců (z celkem 513) předvolána před soud kvůli korupci. Jen pár z nich ale bude opravdu stát před spravedlností, myslí si Winter.

Podobný příklad, píše dále autor, je peruánská politika, kde před měsícem kvůli korupci rezignoval prezident, druhý bývalý prezident je ve vězení a třetí byl nedávno omilostněn v rámci politické dohody. I tak jsou v Peru skupiny politiků, kteří mají imunitu. „V Peru není spravedlnost. Politici jen využívají věznění jako nástroj ve vzájemném boji.“, popsal situaci obyčejný Peruánec. Podobné pocity se týkají i Argentiny, Mexika, Panamy a dalších zemí regionu.

Na vnímání záleží. I když je pravdou, že během vyšetřování „Mytí aut“ v Brazílii byli obviněni politici z celkem 14 různých politických stran.  Bez podpory veřejnosti se těm, kdo se snaží udržet status quo – zkorumpovaným politikům a soukromému sektoru – povede omezit vyšetřování.

Kauza „Mytí aut“ je stará už čtyři roky a je na čase žádat zřetelnější výsledky.

Při snaze změnit tento nepoměr bude podle Wintera nutné zrušit ochranu foro privilegiado a další formy ochrany zkorumpovaných politiků. Ale nejen to. Od žalobců to bude vyžadovat, aby všem měřili stejně a bojovali tak s vnímáním, že jsou zaujatí jen vůči někomu.  Boj s korupcí ale vyžaduje i spolupráci s občanskou společností a politiky, kteří podniknou kroky k jejímu snížení.

Bez hlubších změn dojde k tomu, že se dějiny budou znovu točit v kruhu bez konce. Nakonec právě Fernando Collor v roce 1989 vyhrál prezidentské volby na základě slibů, že zničí brazilské „mahárádži“, zkorumpované vládní úředníky, kteří si údajně žili jako princové v Indii. Tento živý vzkaz Collora dovedl k vítězství nad jiným kandidátem, který rovněž sliboval, že „místo pro zkorumpované politiky je ve vězení“. Jeho jméno bylo: Luiz Inácio Lula da Silva.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.