Debata k Sýrii v EU: Bez Ruska není řešení možné

Evropská unie hledá cesty, jak se přiblížit diplomatickému řešení války v Sýrii. Mluví se otevřeněji o tom, že bez Ruska to nebude možné. A to znamená návrat k rozumnému vztahu k Rusku.

Co se Sýrie týká, tak EU pracuje hned na dvou problémech zároveň: ukázat odhodlanost plus vdechnout mírovému procesu nový život. A ve středu dění je otázka, jak zacházet s Ruskem.

Kdyby to šlo podle EU, píše Kai Küstner na stránkách německé platformy Tagesschau, pak by pár dní po leteckých útocích v Sýrii udeřila hodina diplomacie. Berlín i Paříž se snaží o obnovení mírového procesu v zemi. Byl to německý ministr zahraničí Maas, kdo toto zdůraznil na setkání EU v Lucembursku. „Ať se to někomu líbí, nebo ne, bez Ruska tento konflikt nevyřešíme.“

Jízdní řád k míru v Sýrii popsal Maas ještě jednou: klid zbraní, přístup humanitárních organizací k civilnímu obyvatelstvu, přechodná vláda, a jednou i volby – tak to vypadá v teorii. Ale v praxi se nic nehýbe. I proto, míní Küstner, že se syrský Asad s pomocí Ruska nachází na vítězné straně.

Maas se domnívá, že bude nutné řešení se všemi, kteří mají v regionu vliv. Ale někdo, kdo používá proti vlastnímu obyvatelstvu chemické zbraně, nemůže být částí tohoto řešení, to si nikdo nedovede představit, říká Maas.

EU chce pro vnějšek ukázat odhodlanost, aby vůbec mohla vystupovat jako nějaký zprostředkovatel. Ve společném prohlášení se má všech 28 zemí postavit jednotně za letecké útoky.

V textu není ovšem „plná podpora“, jako v případě NATO. Jen se hovoří o tom, že je „porozumění“ pro americko-britsko-francouzské útoky. Takže Evropané zůstávají ve výběru slov zdrženliví.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson vysvětloval, že právě cílené útoky „byly to pravé.“ Varoval ovšem před příliš velkými očekáváním, není to prý pokus, jak změnit válku v Sýrii, nebo jak se zbavit Asada a změnit režim. Prý to byl signál světu, že „mají dost chemických zbraní.“

Lucemburský ministr zahraničí Asselborn varoval také před tím, že letecké útoky nejsou rozhodující změnou v občanské válce. Vyjádřil také sympatie pro vyjádření německého prezidenta. 

Je prý přesvědčen, že i Rusko chce ven z tohoto marasmu. A že je potřeba, aby EU „zatnula zuby“ a znovu se dostala k normálnímu, rozumnému vztahu k Rusku, to je to jediné, řekl Asselborn, co nás může přiblížit řešení v Sýrii.

Není ovšem žádné tajemství, že v EU jsou ohledně zacházení s Ruskem různé hlasy. Někteří hovoří pro přiblížení, jako Asselborn. Jiní tvrdí, že Kreml je možno k něčemu donutit jen z pozice síly. Ale jedno je jasné, myslí si Küstner dále, syrské řešení bez tlaku EU na Rusko nebude možné. Rusko zase musí tlačit na Asada, aby ho dostalo k jednacímu stolu.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.