Investoři ve velkém investují v neliberálním Polsku a Maďarsku

Aktuálně: Investorům současné vlády v Polsku a Maďarsku nevadí, i když se definují neliberálně či národně-konzervativně. Obě země jsou nejpopulárnější pro nákup dluhopisů. Na rozdíl od Ruska a Turecka, kde panují obavy z geopolitické nestability.

Východní Evropa, která je domovem nového typu neliberálních lídrů v rámci EU, se stává atraktivním místem pro investory se zaměřením na rozvíjející se ekonomiky, píše článek agentury Bloomberg. V souvislosti s nárůstem obchodních hrozeb, sankcí a geopolitické nejistoty se investoři odvracejí od Ruska a Turecka a investují do zemí jako je Polsko a Maďarsko. Tyto dvě země byly během tohoto měsíce v nákupu akcií na úplné špičce.

Obnovená globální volatilita je dalším testem pro investory. Ruské akcie i rubl se v posledních dnech otřásají pod tlakem rozšířených sankcí Spojených států a dění kolem Sýrie. Turecká lira rovněž trpí dopady syrské občanské války a ztrácí hodnotu. Naopak trhy střední Evropy stále těží z růstu bez inflace a ochlazení politického napětí.

Podle analytičky Ester Law z firmy Amundi SA, která spravuje aktiva v hodnotě 1,4 bilionů euro, je skutečností, že „nejistota v Rusku a v Turecku činí střední a východní Evropu relativně bezpečnějším místem.“ Podle jejího názoru budou aktiva nyní „rotovat“ ve prospěch tohoto regionu. Zvláště dobré jsou podle ní polské dluhopisy.

Rusko a Turecko utrpěly v březnu největší ztrátu investic v oblasti rozvíjejících se trhů, zatímco Polsko a Maďarsko jsou mezi čtyřmi nejlepšími zeměmi. Výnosy z desetiletých dluhopisů v případě Polska a Maďarska klesly o 30 bazických bodů, zatímco v případě Ruska a Turecka vyskočily o 50 bazických bodů.

Nižší výnosy z východoevropských dluhů našly podporu v tlumené inflaci, která pomohla vytlačit na okraj možnost přísnější peněžní politiky. V Polsku se dokonce uvažovalo o návratu ke škrtům v úrokových sazbách. Výnosy desetiletých dluhopisů klesly poprvé od roku 2016 pod 3 %.

V Maďarsku se podařilo prodat většinu dluhopisů za konkurenční ceny a politici slibují, že budou držet náklady na půjčky rekordně nízko.

Ve východní Evropě také došlo k uvolnění napětí. Nový premiér Polska Mateusz Morawiecki se snaží najít řešení sporů s Evropskou komisí ohledně soudní moci. Suverénní vítězství Viktora Orbána ve volbách slibuje pokračování fiskální opatrnosti a politickou kontinuitu, i když se někteří investoři obávají, že v Maďarsku dojde k erozi demokracie a právního státu.

Podle dalšího analytika, Simona Quijana-Evanse, bude v případě střední a východní Evropy hrát roli prvek „obchodování v bezpečném útočišti“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.