Členové EU se neshodli na nových sankcích proti Íránu před květnovou lhůtou

Aktuálně: Členské země se nedohodly na nových sankcích vůči Íránu jako na řešení krize kolem jaderné dohody z roku 2015. Argumentem bylo, že nové sankce oslabí íránské reformátory, ohrozí tamní reformy a prezidenta Trumpa neuspokojí.

Navzdory rozporům snahy zachránit jadernou dohodu posílí, informovaly Financial Times.

Británii, Německu a Francii se nepodařilo přesvědčit ostatní členy EU, aby uvalili nové sankce na Írán. Členové EU se dohadují, jak zabránit tomu, aby se USA stáhly ze stávající jaderné dohody. EU a další tři země, které jadernou dohodu podepsaly, mají na jednání necelý měsíc, Trump je vyzval, aby dohodu „opravily“, jinak se z ní USA stáhnou 12. května.

Francouzský prezident i německá kancléřka budou při návštěvě Washingtonu příští týden lobovat za zachování dohody. Británie, Německo a Francie, které dohodu v roce 2015 podepsaly, navrhly nové sankce, a to kvůli roli, kterou Írán hraje v syrské válce. Plánovaný zákaz cestování a zmražení aktiv by mělo ukázat, že EU uznává a sdílí americké obavy z iránského chování v regionu a z programu balistických střel. Zároveň si ovšem EU přeje dohodu zachovat. Je možné, že v příštích týdnech budou na Írán uvalena další opatření.

Itálie vede země, které se navržených sankcí (vyžadujících jednomyslnou podporu) obávají, protože by oslabily íránské reformátory, ohrozily probíhající reformy a zároveň by ani neuspokojily Trumpa. Je možné, že se nakonec všichni sjednotí proti Trumpovým útokům na „nejhorší dohodu všech dob“.

Diplomat jedné ze zemí, které byly proti, uvedl, že nechtějí zničit iránskou dohodu, i když chápou obavy z balistických střel i roli Íránu v Sýrii.

Sankce by totiž neřešily Trumpovy výtky k dohodě, ani jeho důraz na přísnější monitoring Íránu. Na druhou stranu Británie, Německo a Francie chtějí ukázat, že berou obavy z Íránu vážně. Mogheriniová, která má na starosti zahraniční politiku EU, uvedla, že navržené sankce se týkají hlavně role Íránu v podpoře Asadova režimu v Sýrii. Přestože zatím mezi zeměmi EU není konsenzus ohledně užitečnosti a vhodnosti takových opatření, není vyloučeno, že EU dohodu „opraví podle Trumpových požadavků“.

Problém ale je, shodují se diplomaté EU, že jednostranná změna dohody se rovná porušení dohody, kterou podepsala i Čína a Rusko a ratifikovala Rada bezpečnosti OSN.

Díky této dohodě byly zrušeny mnohé sankce a západní firmy mohly začít v zemi investovat, i když si Teherán stěžuje, že stále nemá plný přístup do mezinárodního finančního systému. Írán vždy popíral, že pracuje na jaderných zbraní a trval na tom, že jeho jaderný program je mírový.

Ilustrační obrázek: Autor – United States Department of State – https://www.flickr.com/photos/statephotos/16389774054, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39359554

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.