Kybernetický útok z Moskvy? Washington a Londýn znovu varují

Zpráva dne: USA a Velká Británie viní ruské hackery, že napadli Internet, zaútočili na routery a firewally a infiltrovali síťovou infrastrukturu. Británie tvrdí, že jde o příklad toho, jak Rusko ignoruje mezinárodní normy a globální řád.

Zase ruští hackeři, tentokrát prý napadli centrální prvky Internetu, informovala ARD Tagesschau. USA a Velká Británie se domnívají, že za napadením stojí Kreml a že to může být příprava na velký kybernetický útok.

USA a Velká Británie viní ruské hackery z toho, že napadli Internet. Má jít o útoky na routery a firewally, které by vlastně měly před hackerskými útoky chránit. Britská národní centrála pro kybernetickou bezpečnost, FBI a americké ministerstvo vnitra k tomu vydaly společné prohlášení.

Na základě poznatků tajných služeb vyjmenovávají metody, kterými ruští hackeři infiltrovali síťovou infrastrukturu. A experti tvrdí, že to může být příprava na velký kybernetický útok.

Jenže konkrétně jsou obviňování nejen ruští hackeři, ale i Kreml. Prý to byly skupiny, které podporuje vláda, zní obvinění USA a Británie.

Cílem kybernetických útoků je rušit práci jiných vlád a destabilizovat obchodní aktivity. Útoky jsou, řekl mluvčí britské vlády, dalším příkladem, kdy Rusko ignoruje mezinárodní normy a globální řád.

Rozsah škod zatím není konkretizován, útoky prý byly pozorovány již více než rok a taktika je známá.

Varování USA a Velké Británie má upozornit možné cíle útoků, aby se více chránily, mohou to být jak poskytovatelé připojení, tak firmy.

Bezpečnostní experti dříve kritizovali americké úřady za to, že informují o kybernetických útocích příliš pozdě. Je tedy možné, domnívá se německá Tagesschau, že nynější prohlášení je reakcí na tuto kritiku, neboť americká vláda přiznává, že ještě nemá k dispozici všechny informace.

Oficiální reakce z Moskvy zatím chybí. Ruské velvyslanectví v Londýně ale zveřejnilo prohlášení, v němž obvinění Západu vůči Moskvě popisuje jako jasné příklady bezohledné, provokativní a důkazy nepodložené politiky vůči Rusku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.