Macron v Evropském parlamentu řekl, že je potřeba chránit „jedinečnou identitu Evropy“

Aktuálně: Prezident Francie představil Evropskému parlamentu svoje názory na budoucnost Evropy a také konkrétní návrhy pro reformu Evropské unie.

Francouzský prezident se snažil bránit demokracii a posílit plány týkající se reforem EU, píší o projevu britské noviny Financial Times.

Francouzský prezident Macron ve svém prvním projevu před Evropským parlamentem vyzval europoslance, aby bránili „jedinečnou identitu“ Evropy tváří v tvář rostoucímu autoritářství a prohlásil, že je potřeba prosadit plány na reformu EU.

Macron, v souvislosti s již třetím volebním vítězstvím Viktora Orbána, odmítl představu, že nárůst neliberálních vlád znamená, že evropská demokracie je bezmocná. Brusel má také dlouhodobý konflikt s polskou vládou ohledně vlády práva. Macron řekl, že on bude bránit demokracii, a že není možné zapomenout na minulost. Francie patří k zemím, které požadují přísnější restrikce pro země střední a východní Evropy, pokud poruší pravidla EU.

Macron také zdůraznil nutnost užší integrace, včetně vyšších příspěvků do evropského rozpočtu po odchodu Velké Británie. Francie v příštích měsících podle Macrona navrhne jízdní řád k bankovní unii a fiskální kapacitu, která umožní konvergenci v eurozóně. Francouzské plány už vzbudily odpor u konzervativních německých poslanců, kteří se obávají, že daňoví poplatníci v celé Evropě budou platit víc za krachující banky nebo vlády.

Reagoval i Alexander Dobrindt, významná postava bavorské CSU, který uvedl, že „nevidí důvod, proč by Macronovo osobní štěstí mělo být jeho politickým programem“. Macron ovšem vlády blokující reformy přímo nejmenoval.

Udo Bullmann, který vede socialistický blok, uvedl, že Macronovy plány jsou blokovány Merkelovou, „paní Ne“, a „malými Schäubly“, což je odkaz na bývalého německého ministra financí Schäubleho, který odmítal jak společného ministra financí, tak i Evropský měnový fond.

SPD, která je znovu ve velké koalici, uvedla, že bude tlačit Merkelovou směrem k větší integraci. SPD říká, že chce dát sbohem Schäubleho politice škrtů a bude požadovat více investic. Je potřeba s Francií více spolupracovat, přestože se neshodneme na všech detailech.

Macron také uvedl, že odmítá představu, že občané nechtějí „více Evropy“. Lidé se prý Evropy nevzdali a je potřeba evropskou demokracii oživit.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.