Změna politické systému v Arménii vyvolala protesty

AP. V Arménii protestovalo v posledních dnech asi 40 tisíc lidí proti tomu, že se bývalý prezident země Serž Sarkisjan stane premiérem. Sarkisjan byl prezidentem od roku 2008. Nyní nemohl znovu kandidovat kvůli ústavním omezením. Arménie změnila politický systém, posílila roli premiéra a nový prezident a bývalý diplomat Armen Sarkisjan dostal spíše ceremoniální roli.

Protestujícím v ulicích Jerevanu se nelíbí, že dosavadní prezident Sarkisjan tímto způsobem zůstává u moci i nadále. Jeho kritici slibovali, že budou blokovat budovu parlamentu, aby tak zabránili jeho jmenování premiérem. Nicméně policejní jednotky budovu zajistily. Protesty v Arménii pokračují už několik dní a doprovázely je srážky s policii. V pondělí při nich bylo zraněno asi 46 lidí, z toho 6 policistů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.