EU dá soudcům pravomoci k zajištění mailů a smskám podezřelých z terorismu

Financial Times. Velké technologické firmy budou muset odevzdat informace serverům v jiných zemích.  

Brusel chce dát soudcům pravomoc dostat se k mailům a smskám podezřelých z terorismu, které jsou na serverech v jiných zemí. Technologické firmy budou nuceny předat citlivé informace rychle v případě vážných zločinů. Komise chce tedy dát soudcům extrateritoriální moc, aby firmy dodaly elektronické důkazy, které jsou na serverech buď jiné země EU, nebo dokonce mimo blok.

Bude to možné pro vyšetřování terorismu a dalších vážných zločinů. Plány EU jsou podobné tomu co schválil letos americký Kongres. Žalobci totiž říkají, že nyní trvá měsíce, než je možné se dostat k zásadním důkazům, jako jsou dokumenty uložené na cloudu, či emaily. A také firmy si stěžovaly, že není jasné, jaké jsou jejich povinnosti, když soudci požadují důkazy.

Microsoft například bojoval právní bitvu s americkými úřady, zda firma má být donucena předat maily, které byly na serveru v Irsku. V případě nového zákona by technologické firmy musely předat informace do deseti dnů od obdržení zatykače. V nouzových případech by to bylo do šesti hodin. 

Technologické firmy by nemohly odmítnout informaci předat jen kvůli tomu, že je uschována mimo EU. Věra Jourová, která má danou problematiku na starosti, uvedla, že „zajištění důkazů, které jsou online, je závod s časem.“ Je potřeba, aby se vymáhání práva v digitální době urychlilo.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.