Nový globální dluhový rekord: 197 000 000 000 000 euro

Kurier.  Rakouský Kurier upozorňuje na to, že úvěry rostou díky nízkým úrokovým sazbám. Čína je zodpovědná za polovinu přírůstku dluhu od roku 2007.

Globální zadlužení dosáhlo ke konci roku 2017 rekord: když se sečtou dluhy států, bank, firem a domácností dohromady, pak činí závazky 237 bilionů dolarů (tj. 197 bilionů euro), informovala IIF. Díky velmi nízkým úrokových sazbám jsou úvěry levné jako nikdy. V roce 2017 se dluhy zvýšily o 21 bilionů dolarů.

V bohatých zemích ovšem dluh měřený k HDP od roku 2012 trošku poklesl, a to na 382 %. Je to díky silnému ekonomickému růstu. Z evropského hlediska zaznamenala růst Francie a Švýcarsko, kvůli zadlužení domácností a firem.

Zatímco v EU pomalu klesá zadlužení států, v USA roste rychleji než předtím. CBO prognózuje, že díry v rozpočtu se dostane do roku 2028 na 1,5 bilionu dolarů. Kvůli Trumpově daňové reformě a výdajům na infrastrukturu dluhy na centrální úrovni narostou ze 78 % na téměř 100 %.

I v některých rozvíjejících se zemích rostou dluhy z nízké úrovně, ale velmi rychle. Markantní nárůst v roce 2017 zaznamenala Argentina, Turecko, Nigérie a Čína. Čína je sama zodpovědná za polovinu nárůstu dluhu od roku 2007, varoval MMF. Kdyby došlo na změnu kurzu v dluhové politice, pak budou mít problémy rozvojové země.

IIF považuje za náchylné vůči krizi především Turecko a Argentinu, a to proto, že mají vysoký podíl dluhu v cizích měnách. Podobně jako v Maďarsku a Polsku, kde ale riziko o něco kleslo.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.