Staré spory stranou? Indie a Čína se významně sbližují

Indie a Čína se sbližují, i když se minulý rok nebezpečně střetly v oblasti Doklamu, o který vedou územní spory. Jde o znamení užší spolupráce obou největších zemí Asie?

Dvě návštěvy indického premiéra Narendry Modiho v Číně během jednoho měsíce by mohly znamenat významný zlom ve vzájemných vztazích, napsal na stránkách Asia Times M.K. Bhadrakumar o posledních posunech ve vztazích Indie a Číny.

V souvislosti s Modiho návštěvou padla v Číně slova o „šanghajském duchu“, která připomínají oteplení vztahů mezi Ruskem a Čínou v 90. letech a spolupráci v rámcích Šanghajské organizace spolupráce. A Čína si na symboliku potrpí.

Minulý týden právě v Šanghaji proběhla příprava neformálního summitu premiéra Modiho s čínským prezidentem, ke kterému by mělo dojít na začátku června před oficiálním summitem Šanghajské organizace spolupráce. Na jednání se sešli poradce premiéra Modiho pro národní bezpečnost Ajit Doval a čínský člen politbyra Jang Ťie-čch‘.

V poslední době se vztahy mezi Indií a Čínou výrazně zlepšují. Naznačila to například únorová návštěva indického ministra zahraničních věcí Vijaye Gokdale v Pekingu. Její význam podtrhly čínské státní noviny Global Times komentářem, který se věnoval snaze obou zemí překonat problémy minulosti a zaručit jim tak zdravou budoucnost.

Nálada se skutečně změnila velice. Hned po indickém šéfdiplomatovi do Pekingu přijel i indický ministr obrany. Zdá se, že obě země se snaží odložit stranou rozepře ohledně Doklamu, ačkoliv ještě v minulém létě tam doutnal územní spor.

Ti ze západních analytiků, kteří ve sporech viděli cestu k dalšímu konfliktu a nárůstu xenofobie v Indii, se zmýlili. Naopak, obě země se na začátku dubna domluvily na pokračování výměny a komunikace, aby své spory mohly odpovídajícím způsobem vyřešit.

Nepochybně nebude příprava jednání Modiho a Si jednoduchá, neboť budování vzájemné důvěry trvá dlouho. Nicméně, obě země v dubnu prošly dalším kolem jednání o kontrole zbraní, které Peking hodnotil velmi pozitivně.

V pondělí čínské ministerstvo zahraničí upozornilo na pozitivní energii ve vztazích mezi Indii a Čínou s tím, že Indie má pro Peking velký význam a Čína chce dál rozšiřovat zdravý a stabilní rozvoj vzájemných vztahů.

Očekává se, že oba lídři se zaměří na ekonomickou spolupráci. Čína vidí Indii jako poslední obranný val ve světě protekcionismu a anti-globalizace, zatímco Nové Dillí chápe Čínu jako zdroj růstu. Modimu se v poslední době podařilo snížit vliv těch, kdo v indickém táboře požadují vůči Číně politiku tvrdého postupu, míní Bhadrakumar. Modi se tak vydal cestou, která odpovídá požadavku posílení strategické autonomie.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.