Navzdory obchodnímu napětí Čína navýšila držbu amerických dluhopisů

Aktuálně: Obchodní napětí mezi USA a Čínou zatím nic nezměnilo na čínských nákupech amerických dluhopisů. Právě naopak. Čína svoje nákupy zvýšila.

Čína navýšila svou držbu amerických dluhopisů, a to navzdory eskalujícímu obchodnímu napětí mezi oběma zeměmi. Napsaly o tom britské noviny Financial Times. Obavy, že by se Čína mohla začít zbavovat amerických aktiv, tak slábnou. Čína je největší zahraniční držitel amerického vládního dluhu, celkově se jedná o 1,18 bilionů dolarů.

Investoři se zpočátku obávali, že jakmile Trump uvalí cla na ocel a hliník, USA se dostanou do obchodní války s Čínou. Předtím již byla uvalena cla na solární panely a pračky a čínští představitelé prohlašovali, že „udělají nutná opatření, aby hájili svá práva“.

Analytici se proto obávají, že by Čína mohla využít pozici největšího zahraničního věřitele Spojených států jako „páku“ v boji.

Velké prodeje amerických dluhopisů by totiž zvedly tlak na americké úrokové sazby a potenciálně by mohly oslabit měnu, pokud by se je Čína bude snažila udat na trhu. Většina čínské držby jsou ale dlouhodobé dluhopisy se splatností nad jeden rok.

Čínské nákupy dluhopisů (Treasuries) jsou poháněny obchodním deficitem, který mají USA s Čínou. Čína používá dolary získané z prodeje zboží do USA k nákupu dluhopisů a jakýkoliv pohyb, směrem k prodeji, ale i k zastavení nákupu, by ovlivnil hodnotu obrovského čínského portfolia amerického vládního dluhu.

Výhrůžka, že Čína bude ve velkém prodávat, není chytrá, protože udržovat takové množství dluhopisů znamená poškodit vlastní ekonomiku. Co se investic týká, pořád se Číňanům vyplatí dolar. Pokud by se situace zhoršila, mohou začít prodávat, domnívají se analytici, ale zatím to asi neudělají.

Výnos z desetiletého dluhopisu se dostal na 2,86 %. I evropští držitelé navýšili nákupy dluhopisů, na prvním místě to byla Británie. Japonsko je druhým největším držitelem amerického dluhu, prodalo 14 bilionů dolarů.

Data o transakcích ovšem mohou být nepřesná, protože údaje se týkají pouze míst, kde se obchod uskutečnil, nikoliv domicilu držitele. Například Británie je hlavním finančním centrem, takže obchodníci mohou pocházet odkudkoliv, ne jen z Británie.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.