Řecko se prý ocitá v nevyhlášené válce v Egejském moři… s Tureckem

Poslední vývoj vztahů mezi Řeckem a Tureckem vede k růstu napětí, který může rychle eskalovat. Mezi oběma zeměmi došlo v posledních dnech a týdnech k řadě incidentů. A v Aténách roste nervozita.

Vztahy mezi Řeckem a Tureckem nebyly nikdy jednoduché. Ve 20. století byli oba sousedé ve válce hned několikrát, v roce 1996 se ocitli velmi blízko dalšímu konfliktu kvůli řeckému ostrůvku Imia, kdy do sporu vstoupily Spojené státy, aby mu zabránily. O novém napětí mezi Řeckem a Tureckem napsal pro Foreign Policy Yannis Baboulias.

Oba spojenci v NATO jsou na pokraji další války, kterou v obou zemích sytí místní populisté. S tím rozdílem, že Spojené státy najednou nejsou k nalezení.

V pondělí se připomněla řecko-turecká konfrontace znovu: turecký premiér Binali Ylidirim prohlásil, že turecké síly odstranily z ostrůvku Fournoi řeckou vlajku, kterou tam umístili tři Řekové. Jenže řecké námořnictvo k věci sdělilo, že v uplynulých 48 hodinách se v oblasti žádná turecká loď neobjevila a starosta Fournoie situaci zkontroloval a hlásil, že vlajka je na místě.

Řecko nicméně muselo odpovědět na slova tureckého premiéra se vší vážností. Týden před pondělním incidentem došlo k tragickému pádu řeckého letadla, při kterém zahynul pilot vracející se z mise, jejímž cílem bylo vyprovodit turecká letadla, která narušila vzdušný prostor Řecka. Jen v dubnu k těmto narušením došlo už 30krát. Turecký prezident Erdogan i premiér Yildirim sice hned Řecku kondolovali, ale veřejné mínění má jasno – a viní Turecko. K dobré atmosféře nepřispělo ani zatčení dvou řeckých důstojníků v Turecku, údajně za špionáž.

Mezi Řeckem a Tureckem existuje řada územních sporů, další se týká ostrůvku Antropofagos v Egejském moři. Prezident Erdogan minulý rok Řeky nadzdvihl, když řekl, že dohoda z Lausanne, která řeší územní rozdělení mezi oběma zeměmi, by měla být revidována.

Přes toto nebezpečná klima se obě strany nesnaží mírnit rétoriku. Naopak, Erdogan a jeho strana používá vůči Řecku stále agresivnější rétoriku. Největší turecká opoziční strana je vedena mužem, který tvrdí, že Turecko má požadovat vrácení 18 ostrovů, které nyní Řecko okupuje.

Chování Turecka je snad jediným z bodů, na kterém se řecká levicová Syriza shodne s řeckou opozicí, kterou vede Nová demokracie. Její stínový ministr zahraničí Koumoutsakos říká, že Turecko je autoritativní země, která šíří v regionu nestabilitu a napětí.

Rovněž složité partnerství Syrizy a strany Nezávislí Řekové je na nože díky Erdoganovi a jeho politice vůči Řecku. Strana hájí nacionalistické postoje. Lídr strany Kammenos opakovaně postavil Syrizu do nepříjemné situace kvůli válečnické rétorice na adresu Turecka. Jako ministr obrany si Kammenos nebral servítky a jeho levicový náměstek Kouvelis se po pondělku nechal slyšet, že se Řecko ocitá v nevyhlášené válce v Egejském moři.

Strana Nezávislí Řekové nepředstavuje pro Syrizu problém jen kvůli Turecku. Volí také tvrdou linii vůči Makedonii ve sporu o používání jména této bývalé jugoslávské republiky.

Navzdory Kammenosovým excesům je skutečným problémem turecká agresivní politika provokací v Egejském moři, ve které nejspíš Erdogan hodlá pokračovat. V posledních měsících tuto strategii posílil, protože má dojem, že má vůči EU v rukou silné karty.

Řecké veřejné mínění má obavy, že se země dostane do konfliktu, který si nepřeje, a obavy se promítají do titulních stránek řeckých deníků, kde se k nim vyjadřují politici napříč spektrem. NATO se rozhodlo nereagovat a jeho generální tajemník sdělil, že podobné spory nejsou v kompetenci NATO.

Podle autora by bylo nezodpovědné si myslet, že Turecko změní svoje chování. Nestalo se tak v minulosti a těžko k tomu dojde nyní, když Erdogan plnou parou směřuje k naplnění svých neo-osmanských snů. Aby situace neeskalovala, bude potřeba opatrné jednání na obou stranách. Ale měli bychom se také připravit na možnost, že se konfrontace stane nevyhnutelnou.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.